Saç bakımı

Saçımızın sağlıksız ve mat görülmesi durumlarının bir çok nedeni vardır. Çünkü canlı, parlak ve dökülmeyen saçlar, sağlıklı vücudunda önemli işaretidir. Saçlarımız her ay 1 cm kadar uzar. Saç dökülmesi mevsimsel, hormonsal,  besinsel, ilaç kullanımı, stres, genetik  ve bazı cilt hastalıkları gibi nedenlere bağlı olabilir. Saç köklerinde bulunan bezlerden yağlı maddeler salgılanarak saçı korur. Saç bakımı ve saç sağlığı, bu kıl köklerinin iyi durumda olmasını sağlamakla ve saç temizliği de salgılanan yağların saç derisinde kalıntı bırakmasını önlemekle başlar.

Kadın Saç bakımı

Saç deri yapısına uygun ve kaliteli şampuandan ziyade doğal şampuanlar, saç bakım ve uygulama ürünleri ve şekillendiriciler kullanarak da saçları koruyabiliriz. Saç kremleri saçtaki statik elektriği azaltır, kuruluğu giderir, saçlara parlaklık ve esneklik sağlar. Doğru saç kremi uygulama şekli ise saç uçlarına uygulamaktır. Saçlar ılık su ile yıkanmalıdır. Sıcak su saçın doğal yağını ve doğal parlaklığını azaltabilir. Saç derisini temiz tutarak saçın yağlanmasını bakteri üretmesini engellemek gerekir. Saçları çok sık toplamak da  saç tellerinin kopmasına neden olur ve  dökülmeyi  arttırır. Stresten uzak durulmaya çalışılmalıdır. Stresin saç köklerine olumsuz etkisi kanıtlanmıştır.

Saç sağlığımız için gerekli olan vitamin mineral ve diğer besinleri almaya dikkat etmeliyiz. Saç teli üç farklı kısımdan oluşur. Koruma kısmı en dış kısımdır. Saçın düzgünlüğünü parlaklığını sağlar, işlenebilirliğini yani şekil verilebilirliğini sağlayan katmandır. Orta tabaka ise nem ve pigment tabakasıdır. Saç rengi ve dokusunu belirler.  Bu tabakanın zayıflaması halinde saç kırılgan hale gelir. Bu yüzden saç bakımı ile ilgili herşey yapılmalı ve saçın zayıflaması engellenmelidir.Hasarlı saçlar negatif yükle yüklüdür. Saçlara sülfat içermeyen saç bakım ürünleri kullanmak gerekir. Sülfat köpürmeyi sağlayan bir kimyasaldır. Lavanta saç için güzel bir doğal saç bakımı ürünüdür ve kokusu da çok güzeldir. Saçın uzamasını mat saçların ışıl ışıl parlamasını sağlar. Saçın yıkanmasından sonra lavanta kaynamış suya atılarak beş dakika kısık ateşte ağzı kapalı kapta kaynatılarak ılıttıktan sonra saça sürülür. Düzenli olarak yapıldığında farkı siz de göreceksiniz. Saçlarınızı şampuanı her yere yayarak yumuşak hareketler ile yıkamaya özen gösterin.

Hayatınızda saç toniğine yer açın. Her saç tipine uygun ürünleri piyasada bulmak mümkün. Haftada bir uygulamak gerekmektedir. Saç kurutmak da saç yıkamak kadar önemlidir. Nazik bir şekilde taranan saçlar daha sonra yumuşak bir havluyla saçı havluya emdirme hareketiyle saçlar kurutulmalı. Havluyu gelişi güzel bir şekilde kafamızda bir ileri bir geri yapmamalıyız. Kurutma makinesini 15-20cm uzaktan tutarak aynı noktaya sürekli ısı vermeden saçlarınızı kurutunuz. Eğer saç uçlarında kuruluk problemi varsa saç tipine uygun duş sonrası saçınıza uygun saç bakım ürünleri alıp kullanabilirsiniz. Biz bayanlar için iyi ve sağlıklı güzel görünmek önemlidir. Sadece biraz özenle bunu sağlayabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim şeylere dikkat ederseniz sağlıklı saçlara sahip olmanız çok kolay. Ancak her zaman söylenildiği gibi saç bakımı sabır ve önem isteyen aksatılmaması gereken bir iştir. Ayrıca bilgi ve araştırma gerektiğini söylemem gerek yok heralde. Yukarıda saç bakımı ile ilgili bilgileri saç bakım ürünleri ile ilgili yorumları ve yazılarımızı okuyabilirsiniz. Eğer saç bakımı ile ilgili sorularınız olursa, sorunuz ile ilgili konunun altına saç bakımı ile ilgili kafanıza takılanları yazar arkadaşımıza sorarak bilgi alabilirsiniz.