Saç bakımı

Sağlıklı saçlara sahip olmak için yapılması gerekenler

tarafından tarihinde yayınlandı.

Saçlar hem dış görünümün en önemli parçası hem de güzelliğin tamamlayıcısıdır. Saçı oluşturan elementler arasında keratin, yağ, eser ve pigment bulunmaktadır. Saçlar kolay bir şekilde taranıyor ve parlak bir görünüme sahip oluyorsa saçınızın sağlıklı olduğunu söylemek mümkündür. Kimi zaman kişilerin saçlarında dökülme, kırılma ve mat bir görünüm ortaya çıkabilmektedir. Sağlıklı saçlara sahip olmak için ipuçları şu şekildedir:

Saglikli saclara sahip olmak 100

Islak Saçlara Dikkat Edin

Saçlar ıslakken kopmaya ve kırılmaya çok daha fazla meyilli hale gelir. Saçları tararken sert davranmamalı ve dikkatli olmanız gerekmektedir. Duştan çıkar çıkmaz saçları taramak doğru bir davranış değildir. Biraz kuruduktan sonra taramak saçları korumak adına doğru bir davranış olacaktır. Saçın kurumasını bekledikten sonra tararsanız saçların kırılmasını engelleyebilirsiniz. Saçları kuruturken yumuşak hareketler yapmak saçın kırılmasını engelleyen bir diğer unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Saglikli saclara sahip olmak 101

Saçları Korumaya Özen Gösterin

Saçları dış etkenlerden korumak gerekir. Özellikle rüzgar ve yağmur saçları etkileyen en önemli dış unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Yağmur ve soğuk hava saç sağlığını olumsuz olarak etkileyen temel faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır. Saç yağmur ve soğuğun etkisiyle güçsüzleşir ve kopma ya da kırılma problemleri meydana gelebilir. Yağmurlu havada şemsiye kullanarak saçları koruyabileceğiniz gibi soğuk havada bere kullanımı yerinde bir seçenek olacaktır.

Saglikli saclara sahip olmak 102

Saç Şekillendirirken Dikkatli Olun

Saçlar zamanla sıcağa karşı direncini kaybetmektedir. Özellikle saçına sürekli fön çekenler, maşa veya düzleştirici kullananlarda kırılma veya kopma problemi ortaya çıkmaktadır. Sıcak uygulamaları devamlı yaptığınızda saç hem esnekliğini hem de nemini kaybedecektir. Saç düzleştirici, fön veya maşa gibi uygulamalar haftada en fazla 2-3 defa gerçekleştirilmelidir. Isının saça olumsuz etkileri göz önüne alındığında ısı kullanmadan şekillendirme yöntemleri sizin için ideal bir tercih olacaktır.

Saglikli saclara sahip olmak 103

En İyi Saç Düzleştiricisi

BRAUN-ST780-Satin-Hair-7-Sac-Sekillendirici-ve-Sac-Duzlestirici

Saç Bakımı

Saç sağlığını korumak ve saçınızın kırılmasını veya kopmasını engellemek için doğru saç bakımı yapmak önemlidir. Doğru saç bakımı yapabilmek için öncelikle saç tipinizi tanımanız gerekir. Saç tipinize uygun maske ve saç bakım ürünleri kullanarak saçınızın ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Her saçın ihtiyacı farklıdır. Saç tipine göre saçın ihtiyaçları da çeşitlilik gösterir. Saç bakımın yanlış uygulamanız saç sağlığınızı olumsuz yönde etkilemektedir.

Saglikli saclara sahip olmak 106

Saç Bakım Ürünlerini Abartmayın

Saçlarda çok fazla ürün kullanmak doğru bir davranış biçimi değildir. Şampuan ve saç kremi sürekli kullanmanız gereken saç bakım ürünleri arasındadır. Ancak şişelenmiş ürünler kullanmaktan kaçınmalısınız. Saç bakım ürünleri kullanmak isteyen kişiler zeytinyağlı doğal saç bakım ürünlerini tercih edebilir. Zeytinyağı gibi Hint yağı ve badem yağı da çok kullanılan ve saç bakımı sağlayan doğal yağlar arasında yer almaktadır.

Saglikli saclara sahip olmak 105

Beslenmenize dikkat edin

Saçta meydana gelen yapısal bozuklukların temel sebebi beslenmeyle alakalıdır. Düzenli ve dengeli beslenme saç sağlığını açısından oldukça önemlidir.

Saglikli saclara sahip olmak 104


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir