Cilt Bakımı

Kim kusursuz görünen bir cilt istemez ki? Bunun için ilk adım cilt tipinizi öğrenmek. Cildinizde pul pul dökülmeler görünüyor ise kuru, parlak, yağlı, büyük gözenekleri varsa yağlı; alın, burun ve çene bölgesi yağlı,yanak bölgesi kuru ise karma; bazı makyaj malzemelerini ve bakım ürünlerini kullandıktan sonra yanma ya da kaşıntı hissediyorsanız hassas cilt sınıfına girer. Olgun ciltler ise yaş ilerledikçe hücre yenilenmesinin yavaşlaması ile ortaya çıkan cilt tipidir. Hücrenin dökülmesi de yavaşladığı için cilt normalden daha kalın ve kaba görünür. Ayrıca yağ salgısı da yavaşladığı için ciltte derin kırışıklıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu cilt tiplerinden hangisi sizsiniz? Kendiniz buna cevap verin ve buna göre bir bakım çeşidi uygulayın.

Cilt Bakımı Kadın

Cilt bakımında amaç sadece güzel görünmek değil, aynı zamanda ruh ve beden sağlığımızı korumaktır. Sağlıklı görünen bir cildin çevremizle olan ilişkilerimizde, işteki performansımızda, ayrıca moralimizin dahi yüksek olmasında çok önemli katkıları vardır. Güzel, sağlıklı görünen bir cilt, biliyorsunuz ki güzelliğin en önemli parçasıdır. Ayrıca cildimizin normal işlevini sürdürebilmesi için de cilt tipine uygun ürünlerle bakım yapmak son derece önemlidir. Cildimizin ihtiyaçlarını bilmek, doğasını anlamak ve doğru ürün ile doğru uygulamayı yapmak, bu konuda uzmanlaşmış kişilere danışarak onların bizi yönlendirmesiyle iyi bir sonuç alınabilir.

28 yaşına kadar her regl döneminde cilt kendini yeniler. Ancak 28 yaşından sonra ek uygulamalar ile cildi beslemek ve düzenli bakımını yapmak gerekir. Bunun için erken yaşta cilt bakımına başlamak gelecekte cildimizin daha iyi ve daha sağlıklı görünmesini sağlamak açısından çok önemlidir. 25 yaşından sonra herkes cilt bakımı yapmalıdır. Cilt bakımı yaptıracak kişinin kendi yaşı önemli değildir, cilt yaşı önemlidir. Cildin yaşlanmasını tetikleyen dış faktörlere karşı koruma da ancak düzenli cilt bakımı ile mümkün olabilir.

Cildin yaşlanmasını tetikleyen bu dış faktörler; düzensiz uyku, sigara, alkol kullanımı, aşırı stres ve yorgunluk, hormonların ani değişimi, hava kirliliği, yağlı yiyecekler, suyun az tüketimi gibi nedenlerdir. Bu sebepler ile cilt zamana erken teslim olur ya da istenmeyen sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Tüm bunları engellemek ve cildinizi koruma altına almak sizin elinizde.

Peki bu cilt bakımları ne sıklıkla yapılmalı? Bu cilt bakımı kişinin evde  kendisinin yapacağı günlük ve haftalık bakımla başlar. Sonrasında cildin sağlık, güzellik ve gençliğinin devamının sağlanması amacı ile aletli profesyonel cilt bakımı ile devam eder. Aylık ve yıllık profesyonel bakımda amaçlanan, cildin daha alt katmanlarına bakım ürünlerini ulaştırarak cildin ihtiyacını gidermek ve böylece cildin gençliğinin ve tazeliğinin devamlılığını sağlamaktır. Normal ve dengeli cilde sahipseniz cildinize uyan yumuşak bir temizleme ürünü kullanın. Bol ılık su ile durulayın ve sonra kurulayın. Cilt kuru ise alkol ve koku içermeyen ürünler tercih edin. Sabun kullanmayın, nazikçe bol ılık su ile durulayın.

Cilt yağlı ise jel şeklinde köpüren bir temizleme ürünü tercih edebilirsiniz. Her defasında bol ılık su ile durulayın. Hassas ciltler asla sabun,alkol, koku içeren ürünler kullanmayınız. Bunlar yerine aloevera, papatya, yeşil çay, gliserin ve yulaf gibi maddeler içeren ürünler tercih edin. Nemlendiriciye hayatınızda yer açın, cildiniz yağlı bile olsa neme ihtiyaç duyar. Bu şekilde birkaç adımda cildinize istediğini verebilirsiniz. Cilt bakımı ile ilgili merak ettiğiniz sorulara, önemli ipuçlarına ve cilt bakımı ile ilgili bakım önerilerine yukarıda cilt bakımı ile ilgili yazdığımız konuları inceleyerek ulaşabilirsiniz. İyi görünmek herkesin hakkıdır. Bu hakkı cildinizden esirgemeyin