Cilt Bakımı

Yaz Gelmeden Selülitlerinize Veda Edin!

tarafından tarihinde yayınlandı.

Bütün kadınların korkulu rüyası olan Selülit genellikle östrojen etkisine bağlı yağ dağılımının fazla olduğu; kalça bölgesi, bacaklar ve karın bölgesinde oluşan tipik portakal kabuğu görünümünde derinin değişmesidir.

Selülit özellikle yaz aylarında görsel olarak çeşitli sıkıntılar yaşatmaktadır. Selülitlerinden rahatsız olan kadınlar özellikle plajlarda etek ve bikini giyme konusunda tereddüt taşır. Çünkü bacaklarda hoş olmayan görüntüler meydana getiren selülitler aynı zamanda kadınları psikolojik olarak da etkileyerek kendi vücutlarına olan güvenlerini zedeler. Peki selülit neden olur? ve selülit oluşumunun önüne nasıl geçilir?

Selülit Neden Oluşur?

  • En önemli nedeni dengesiz beslenme olduğu söylenir. Yanlış ve yetersiz beslenme bacaklarda portakal kabuğu görünümüne neden olur.
  • Eğer annenizde selülit varsa genetikten dolayı sizde de olması muhtemeldir.
  • Günlük yaşamda hareket etmemek selülit oluşumuna neden olur.
  • Vücudun yeterli miktarda su alamaması durumunda suya doyamayan vücutta toksinler birikir ve ardından bu toksinler vücutta selülit olarak karşımıza çıkar.
  • Sigara selülit oluşumunda en büyük etkenlerden biridir. Sigara vücutta bağ dokularına zarar verir ve cildin sahip olduğu savunma mekanizmasını olumsuz etkiler. Bu da selüliti meydana getirir.
  • Dar kıyafetler giymekte vücutta kan akışını engellediği için selülit oluşturur.
  • Düz taban olmak, dolaşım sorunları, kadın hastalıkları, doğum kontrol hapları ve sindirim bozuklukları gibi sağlık problemleri de selülit oluşumda rol oynar.

Selülit Oluşumu Nasıl Engellenir?

Selülit oluşumunu engellemek için öncelikle yediklerimize dikkat etmeliyiz. Başta zeytinyağlı yemekler olmak üzere selüliti önlemek ve gidermek için; balık, patates, ıspanak, baklagiller, bezelye, soğan, fasulye, salatalık, havuç ve beyaz et gibi besinler tüketilmelidir.

Selülit Nasıl Geçer?

Kolay ve masrafsız bir uygulama olan masaj ile de selülit oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Selülit oluşumu gözlemlediğiniz yere ellerinizle masaj yapmak olumlu sonuçlar verecektir. Örneğin, bacaklarınıza yapacağınız masaj ile bu noktadaki yağları kırarak, kan akışınızı düzenli hale getirebilirsiniz. Ayrıca masajı yaparken sert dokunuşlarla uygulamak, yağ dokularının kolay bir şekilde parçalanmasını sağlar. Böylece selülitler kısa zamanda ortadan kalkar. Haftanın üç günü belirli günlerde masaj yaparak sizde portakal kabuğu görünümünde kurtulabilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir