Saç bakımı

Saç cilası nasıl hazırlanır ? Saç cilası nasıl yapılır?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Saçlarını boyatan birçok kadının aynı ya da benzer sorunlarla karşı karşıya kaldığını söylemek çok yerinde bir tespit olacaktır. Saçlarınızı boyattınız ve mat bir görünüm mü elde ettiniz? Ya da saç renginiz çok çabuk aktı ve rengarenk bir hal mi aldı? Diğer bir sorun, röfle veya balyaj yaptırdınız ve siz doğal sarı renkler hayal ederken fazla çiğ duran renklerle mi karşılaştınız? İşte bu tarz sorunları ortadan kaldırmak için saç cilası kullanılır.

Saç cilası dediğimiz şey de aslında saç boyasıdır, sadece saç boyasının sulandırılmış halidir.

Saç cilası hazırlanırken, saçımıza kullanacağımız saç boyasına oksidan krem, diğer adıyla oksidasyon suyu katmayız. Bunun yerine sadece su kullanılır. Cilanın boyadan farkı da budur.

parlak saç cilası

Saç cilası kullanarak, saçın tamamını değil yalnızca boyanması gereken açık tondaki kısımlarını renklendirmiş oluruz. Bu da saçınızın tamamının gereksiz yere yıpranmaması demektir. Bölgesel olarak renklenen saçınızda, zemin rengi ile balyaj ya da röflenizin rengi birbiriyle yaklaşmış olur. Saça farklı iki renk uygulanırken, balyaj, röfle, ombre gibi modeller kullanırken, saçta doğal bir görünüm elde etmek için saça cila uygulanır. Renklerin birbirine karışmaması, homojen bir yapı oluşması, renklerin çiğ durmaması ve renk farklarının fazla göze batmaması açısından saç cilasının önemi büyüktür. Paylaştığım görsellerden de anlaşılacağı gibi saç cilasının gözle görülür etkileri mevcuttur.

Saç cilası hazırlama

Evde saç cilası yapacaksak uymamız gereken ilk kural; saçımızın rengine uygun bir cila rengi seçmektir. Saçlarınız koyu renk ise sarı cila yapamazsınız. Saçlarınız açık renk ise aynı şekilde koyu renk cila yapamazsınız. Saç renginizin tonuna en uygun rengi seçerek homojen bir renk karışımı elde edebilirsiniz.

Evde saç cilası yapımı
evde saç cilası

~ Saçlarınız kısaysa aldığınız boya tüpünün yarısını ya da çeyreğini, 1-2 çay bardağı ılık su ile bir kase içerisinde, sulu bir kıvam alana kadar karıştırıyorsunuz.

~ Karışıma yarım çay bardağı saç kremi, isteğe göre de badem yağı ya da argan yağı eklenir. Dipnot: Bu yağlar, saçların olabildiğince az yıpranmasını sağlar ve bu açıdan önemlidir.

~ Hazırlanılan bu karışım nemli olan saçlarınıza, uçlardan başlayarak sürülür.

saç cilası nasıl yapılır

~ Boyama işlemi bittikten sonra, saç cilalı şekilde yarım saat kadar bekletilir ve yarım saatin sonunda ılık su ile durulanır.

Saç cilasının etkilerini merak edenler ve denemek isteyen hanımlar için aşağıdaki görsellerimiz faydalı olacaktır ve denedikten sonra farkı siz de göreceksiniz.
saç cilası örneği
saç cilası nedir
saç cilası nasıl görünür
saç cilası faydaları


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir