Saç bakımı

Farklı Saç Sorunlarına Hint Yağı ile Maske Tarifleri

tarafından tarihinde yayınlandı.

Saç bakımı için birçok yararlı yağ bulunur. Bu yağlar farklı saç sorunlarına çözüm olabilir. Hint yağı ise hemen her saç sorununa çözüm getirebilen en faydalı yağlardan biridir. Saçınızı besleyen, parlatan, dökülmesini durduran, uzamasını sağlayan hint yağı aktarlardan kolayca elde edilebilir. İçeriğinde E vitamini, mineral, protein bulunması ve antibakteriyel, anti-inflamatuar olması ile saçlara en iyi bakımı yapan yağlardan biridir. Peki hangi saç sorunlarına hangi hint yağı maskesini uygulamak gerekir. İşte hint yağı maskesi ile saç bakımı

Saç Dökülmesini Durdurmak ve Saçları Hızlı Uzatmak için Bakım

saç uzatma için bakım

Saç dökülmesi için akla gelen ilk yağlardan biridir hint yağı. Saç derisini besler ve  kan dolaşımını hızlandırarak saçların hızlı uzamasını tetikler. Ayrıca saçlarınız uzarken kalınlaşır ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşur. Eğer sizin de saçlarınız cansızlaşmışsa, çok dökülüyorsa ve incelmişse hint yağı maskesi uygulayabilirsiniz. Bu maske için 3 çorba kaşığı hint yağı ve 1 çorba kaşığı jojoba yağını karıştırmanız yeterli. Saçınızın uzunluğuna göre miktarları arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Bir kase içerisinde karıştırdıktan sonra saçlarınızın diplerinden başlayarak her yerine parmak uçlarınızla yedirin. Hafifçe masaj yaptıktan sonra 2 saat kadar bekletin. Dilerseniz gece yapıp o şekilde uyuyabilirsiniz. Daha sonra saçlarınızı durulayın. Bu maskeyi haftada bir yapabilirsiniz.

Kepekten Kurtulmak için Maske Tarifi

kepek için saç bakım maskesi

Hint yağı kepekler için de oldukça faydalıdır. İçeriğinde bulunan risin maddesi mikrop öldürücüdür. Eğer kepeğin yanı sıra saç derisi kaşıntınız da varsa iyi gelir. Bir kase içerisine 1 çorba kaşığı hint yağı, 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve yarım limonun suyunu karıştırın. Karışımı benmari usulü ya da kalorifer üzerinde hafifçe ısıtın. Daha sonra parmak uçlarınızı kullanarak saçlarınıza bu karışımı yedirin. Saç derinize masaj yaparak uygulayın ki derinize iyice nüfuz etsin. 30 dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

Kırıklar ve Elektriklenen Saçlar İçin Bakım

Kuru saçlara sahip olanlar elektriklenme ve kırık saç uçları konusunda şikayetçidir. Hint yağı saçlardaki kuruluğu giderir ve saçlarınız kalınlaştığı için çabuk kırılması da önlenmiş olur. Kıvırcık saçlarınız varsa kabarıp elektriklenmemesi için de hint yağı maskesi uygulayabilirsiniz. Bunun için birkaç yağı karıştırmanızda fayda var.

  • 1 tatlı kaşığı hint yağı
  • 2 tatlı kaşığı jojoba yağı
  • 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • 1 çay kaşığı biberiye yağı

Bu malzemeleri bir kase içerisinde iyice karıştırın ve parmak uçlarınızla saç diplerinize ve saçlarınızın tamamına yedirin. 30 dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Haftada bir bu maskeyi tekrarlarsanız saçlarınız çabuk kırılmaz ve elektriklenmesi en aza iner.


1 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir