Saç bakımı

Tatil Sonrası Yıpranan Saçlarınıza İyi Gelecek İpuçları

tarafından tarihinde yayınlandı.

Yaz boyunca denizin, güneşin ve havuzun tadını çıkarmak harika olsa da yazın sonunda bronz teninizle birlikte yıpranmış saçlarınızla baş başa kalabilirsiniz. Güneşin zararlı ışınları, denizin tuzlu suyu ve klorlu havuz suyu saçlarınızın kırılmasına, yıpranmasına, sertleşmesine ve daha cansız görünmesine sebep olur.

Tatiliniz bittikten sonra saçlarınızı kendine getirmek için bakımdan geçirmenizde fayda var. İşte tatil sonrası saç bakımı içi tavsiyeler.

1) Maske İle Bakım Yapın

Saçlarınızı kestirseniz bile kendine gelmesi için dışarıdan bir müdahale gerekebilir. Bunun için doğal yağlar kullanabilirsiniz. Yaz aylarında saçlarınıza bakım yaparken en yakın dostunuz argan yağı olmalıdır. Çünkü argan yağı saçın yapısını yeniler. İçeriğinde antioksidan barındırması sebebiyle de güneşten korunması açısından oldukça faydalıdır. Saçlarınızı kaybettiği parlaklığına ve canlılığına kavuşturmak, kaybettiği nemi tekrar kazandırmak ve güçlendirmek için argan yağı kullanmalısınız. Güneşin zararlı ışınlarından korumak için çuha çiçeği yağı da oldukça faydalıdır. İçeriğinde bulunan E vitamini ve de omega 6 yağ asitleri saçlarınızın sağlıklı görünmesini sağlar. Bunlar dışında  hindistan cevizi yağı, hint yağı, badem yağı, zeytinyağı gibi yağları kullanarak evde kendi imkanlarınızla bakım uygulayabilirsiniz.

2) Saç Uçlarınızdan Kestirin

Saçlarınıza kıyamıyor olsanız da saç uçlarınız kırıldığında, bu kırıklar saçlarınızın üst kısımlarına doğru ilerler. Saçlarınızın tamamının yıpranmasını önlemek için uçlardan başlayan kırıkları temizlemeniz gerekir. Sadece uçlarından kestirerek saçlarınızın daha canlı durmasını sağlayabilirsiniz.

3) Saçlarınızı Daha Seyrek Yıkayın

Yaz aylarında neredeyse günde birkaç kere duş alırız. Deniz, havuz sonrasında ya da sıcak havaların etkisiyle duş aldığımızda saçlarımızı da her seferinde şampuanlarız. İşte bu saçlarımızın yıpranmasına sebep olan bir başka nedendir. Saçlarınızı sık yıkamak, saç diplerinizdeki yağ dengesini bozar. Bu sebeple saç dipleriniz daha fazla yağ üretmeye başlar. Tatil sonrası saçlarınızın kendine gelmesini istiyorsanız gün aşırı ya da  iki günde bir duş alın.

4) Saçlarınızı Dikkatli Tarayın

Tatil boyunca yıpranan saçlarınızı hırpalayarak taradığınızda koparak dökülmeler ve daha fazla kırılmalar oluşur. Saçlarınızı fırça yerine tahta tarak ile taramanızda fayda var. Duştan sonra saçlarınızı tararken dipten uca değil, önce uçlardan başlayarak taramalısınız. Bu şekilde düğümleri nazikçe açarak saçlarınızın daha fazla yıpranmasını engellemiş olursunuz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir