Soru-Cevap

Saçlarımın Yağlanmasını Nasıl Engellerim?

tarafından tarihinde yayınlandı.
Zeynep Sormuş

Saçlarım çok çabuk yağlanıyor. Bu konu beni çok rahatsız ediyor. Önerilerinize ihtiyacım var!!

Cevap

Merhaba, yağlı saçlara sahipseniz muhtemelen cildiniz de yağlıdır ve bu sevindirici bir durumdur. Çünkü daha geç yaşlanırsınız ve yaşınızdan genç görünürsünüz. Ancak saçlar için yağlılık durumu oldukça can sıkıcı olabilir. Kullandığınız şampuanın yağlı saçlar için olmasına göstermelisiniz ve bebek şampuanı ya da bitkisel şampuanlar kullanabilirsiniz.

Ayda bir kez saçlarınız için arındırıcı şampuan kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca saçlarınızı her gün yıkayabilirsiniz ama her gün şampuan kullanmanıza gerek yoktur. Çünkü her gün şampuan kullanmak saçları kurutur ve kuruyan saç derisi önlem olarak daha fazla yağ üretmeye başlar. Bu yüzden saçlarınızı haftada 2-3 kez şampuanlamanız yeterlidir.

Saçlarınızı sürekli elleyerek daha fazla yağlandırırsınız bu yüzden ellerinizi saçlarınızda gezdirmekten vazgeçin. Ayrıca saçlarınızı her yıkamadan sonra taramayın. Düz saçlarınız varsa, zaten taramasanız bile düzgün olacaktır. Ancak kıvırcık saçlarınız varsa banyodan sonra taramanız yeterlidir. Saçlarınızı sıkı toplamaktan ve at kuyruğu, ince örgü yapmaktan kaçının. Onun dışında saçlarınızı boyamaya karar verirseniz, yağlanması azalacaktır. Ancak cildinizde de çok büyük sivilceler çıkıyorsa dermatoloğa giderek antibiyotik kullanmaya başlayabilirsiniz. Böylece saçlarınız daha az yağlanacaktır. Ayrıca yağlı saç bakımı başlıklı yazımızı okumanızı da öneririm. İşinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz 🙂 Güzel günler

soru-sor


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir