Soru-Cevap

Kıvırcık Saçlarımı Düzleştirmek İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

tarafından tarihinde yayınlandı.
Dilara Sormuş

Saçlarım doğal kıvırcık ve dalgalı. Ama ben bu görünümden artık biraz sıkıldım ve düzleştirmek istiyorum. Saçı düzleştirmenin saça zararlı olduğunu duydum. Bu konuda ne önerirsiniz?

Cevap

Selam. Doğal yapısı kıvırcık olan saçlar, kuru olmaya meyillidir. Bu yüzden çok fazla fön ve düzleştirici uygulandığında daha fazla kurur. Saçlarınıza kalıcı olarak uygulatacağınız düzleşme işlemi, saçlarınıza zarar verecektir. Çünkü tamamen kimyasal maddeler kullanılarak yapılacak olan bir işlemdir. Kalıcı düzleştirme işlemi her ne kadar kalıcı adı altında yapılsa dahi saç diplerinizden doğal dalgalı saçlarınız çıkınca pek bir kalıcılığı kalmayacaktır. Yani doğal saçlarınız diplerden kıvırcık olarak çıktığında, yeniden yaptırmanız gerekecek ve her işlem saça daha fazla zarar verecektir.

Saçlarınız boyalıysa daha fazla zarar görecektir. Birçok kişi saç düzleştirme işlemi yaptırdıktan sonra, saçlarının eski haline dönmesi bir iki haftayı bulabilmektedir. Bunun sebebi başarısız uygulamadır. Ayrıca bilinçsiz yapılan işlemler sonucu saç köklerinde kopmalar meydana gelebilir ve losyon fazla olduğunda saç daha fazla zarar görebilmektedir.

Bu riskleri göz önünde bulundurarak bir kereye mahsus denemek istiyorum derseniz, mutlaka deneyimli bir kuaföre gitmenizi tavsiye ederim. Aksi halde saçların dönüşü olmayacak şekilde yıpranması ve kopması söz konusu olabilir.

soru-sor


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir