Saç bakımı

Saç Renginin Çabuk Akmaması İçin Ne Yapmalı?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Saçlarınızı boyattıktan sonra buna uygun bakım yapmazsanız saç renginiz çabuk akacaktır. Bu yazımda bunu engellemek için yapmanız gereken saç bakımı ile ilgili bilgiler vereceğim.

Saç Rengi Akmaması İçin Öneriler

Saç boyasının akmaması için yapabileceğiniz birçok bakım olduğu gibi dikkat etmeniz ve sakınmanız gereken şeylerde vardır. İşte şimdi saç boyasının akmaması için dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz.

Saç Boyasını Korumak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Saç boyasını korumak için dikkat etmeniz gereken en önemli şey kullandığınız saç kremidir. Kullandığınız saç kreminin olabildiğince doğal olması ve içeriğinde amonyak bulunmaması saç boyasını korumak için çok önemlidir. Renk koruyucu özelliği bulunan saç kremlerini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ancak renk koruyucu olan bu saç kremlerinin kullandığınız saç rengine göre değişiklik göstereceğini unutmamalısınız. Bu yüzden kendi saçınıza uygun bir koruyucu saç kremi almalısınız.
  • Saçlarınızı sık yıkamak saç boyasının normalden daha kısa sürede akmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden size önereceğim yıkama sıklığı ortalama haftada 3 kezdir.
  • Yağlı saç tipine sahipseniz ve bu yüzden saçlarınızı daha sık yıkamanız gerekiyorsa kuru şampuan kullanabilirsiniz. Bununla ilgili daha detaylı bilgi için kuru şampuan kullanımı ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.
  • Saç renginin akmaması için dikkat etmeniz gereken bir diğer şeyde saçınızı yıkadığınız suyun sıcaklığıdır. Ilık veya soğuk su kullanmanız bu konuda çok önemlidir. Çünkü sıcak ve çok sıcak olan suyun saç rengini açma özelliği bulunmaktadır.
  • Saçlarınızı yıkarken şampuan yerine (Çünkü şampuanlar saç rengini açmakta ve saç boyasını akıtmaktadır) saç kremi kullanın!
  • Saçlarınızın bakımını aksatmayın. Düzenli olarak saç bakım maskesi yaparak ihtiyacı olan şeyleri karşılayın. Bunun için saç bakım maskeleri isimli yazımızı okuyarak nasıl bakım yapacağınız öğrenebilirsiniz.

yazın saç rengini korumak için

  • Güneş ışınlarına maruz kalmak ve koruyucu bakımlar yapmamak saç renginize zarar vermektedir. Bu yüzden özellikle yaz aylarında içeriğinde SPF bulunan saç ürünlerini tercih etmelisiniz. Bu ürünler saçlarınızı güneşin zararlı ışınlarından koruyarak saç renginizi korumaya yardımcı olacaktır.
  • Yaz aylarında saç renginizi korumak için dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli şeyde havuz suyudur. Havuz suyunun içinde bulunan klor saçlarınıza zarar vermekte ve renginin akmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden koruyu kremlerle saçlarınızı desteklemelisiniz.

Özellikle kızıl gibi diğer saç renklerine göre akma problemi daha fazla olan saç renkleri için daha fazla özen göstermeniz gerektiğini unutmayın. Saç boyasının akmaması için saç bakım maskelerinden ziyade kullandığınız ürünlerin saçlarınızı ve saç boyasını koruyucu özelliği olması gerektiğini unutmayın.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir