Saç bakımı

Zayıf saçlar için güçlendirici ve besleyici saç bakım maskeleri

tarafından tarihinde yayınlandı.

Güçlendirici maskeler

Saçlarımız birçok iç ve dış etkene bağlı olarak zaman içinde kırılır, yıpranır ve dökülmeye başlar. Saçlarımıza gerekli bakımı ve özeni vermediğimiz takdirde kalıcı ve kötü sonuçlar doğabilir. Bunu biraz olsun önlemek ve bakımlı saçlara sahip olmak için, aşağıda tariflerini vermiş olduğum saç güçlendirici maskelerden herhangi birini seçip düzenli olarak uygulayabilirsiniz. Üstelik maskelerin evde yapımları da gayet basit!
sağlıklı saçlar

Zeytinyağı Maskesi

~ 2 çorba kaşığı bal

~ 3 çorba kaşığı zeytinyağı

Zeytinyağı ve balı bir kase içerisinde, homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. Şunu eklemekte fayda var; saçlarınızın tipine göre (ince,kalın,gür vs) kullandığınız malzemelerin oranlarını arttırabilirsiniz.

Daha sonra hazırladığınız bu karışımı benmari usulü ılıtarak saç diplerine ve saç uçlarına masaj yaparak yedirin. Uyguladığınız maske saçlarınızda 15 dakika kadar bekleyecek. Bekleme işlemi bittikten sonra ılık su ve şampuan yardımı ile saçlarınızı köpürtüp durulamanız yeterli olacaktır.

Zeytinyağı maskesini 2 haftada 1 saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bu maske saç derisini besleyecek ve yıpranan saçlarınızı eski sağlığına kavuşturacak ve güçlendirecektir.

saç bakımı

Tarçın Maskesi

~ 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı

~ 1 tatlı kaşığı tarçın

~ 1 tatlı kaşığı bal

Malzemelerin tümünü karıştırın, saç köklerine masaj yaparak yedirin. 15 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Tarçın maskesini 3 ila 5 günde bir kullandığınız takdirde, saçlarınızı besleyecektir.

Biberiye Maskesi

~ yarım çay bardağı biberiye yağı

~ 1 çay bardağı zeytinyağı

Biberiye yağı ve zeytinyağını tahta bir kaşık yardımıyla karıştırdıktan sonra, benmari usulü ile ılık hale getirin. Karışımı, saç diplerinize 10 dakika boyunca masaj yaparak yedirin. Daha sonra bone ya da streç film yardımıyla saçlarınızı kapatın ve 20 dakika kadar bekletin. 20 dakika sonunda, şampuan ve ılık su yardımıyla saçlarınızı maskeden arındırın.

Haftada bir uygulayabileceğiniz bu maske, yıpranmış saçlarınızın yenilenmesini ve eski sağlıklı görünümüne kavuşmasını sağlayacaktır.

Besleyici maskeler

Saçlarımızın da en az bizim kadar dengeli ve düzenli beslenmeye ihtiyacı vardır. Peki bu nasıl olur? Yediğimiz her şeyden aldığımız vitamin, mineraller doğrudan saç sağlığımızı etkiler. Bunu iyi bildiğim için size birkaç tane de besleyici saç maskesi tarifi vereceğim.

saç bakım maskesi

Kuru saçlar için besleyici maske

~ 2 yemek kaşığı zeytinyağı

~ 1 yemek kaşığı biberiye özü yağı

Yağları, koyu renk bir şişe içerisinde ışık almayan bir yerde, bir gün boyunca bekletin. Ertesi gün, karışımı saçlarınıza masaj yaparak yedirin. Sonrasında saçlarınızı streç film ya da bone yardımıyla kapatarak 1 saat kadar bekleyin. 1 saat sonunda saçlarınızı şampuan ile arındırıp durulayabilirsiniz. Haftada bir defa, düzenli olarak uygulanması önerilir.

Yumurta Maskesi

~ 2 yemek kaşığı zeytinyağı

~ 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı

~ 1 tatlı kaşığı badem yağı

~ 2 yemek kaşığı bal

~ 1 adet yumurta

Bütün malzemeleri karıştırdıktan sonra ortaya çıkan karışımı iki eşit parçaya bölün. Yarısını saç diplerine masaj yaparak yedirin, kalan karışımı da saç uçlarına sürün. Haftada bir kez, düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

saç bakım maskeleri

Limon Maskesi

~ 1 adet yumurtanın sarısı

~ 1 yemek kaşığı badem yağı

~ 1 çay kaşığı limon suyu

~ 1 çay bardağı çayın demi

Listedeki tüm malzemeleri bir kase içerisinde karıştırın. Ardından, hazırladığınız maskeyi saç diplerinden başlayarak saç köklerine kadar parmak uçlarınızla masaj yaparak yedirin. Saçınızın maskeyi emmesi için 30 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Bekleme işlemi bittikten sonra saçlarınızı şampuan ve ılık su ile temizleyin. İki haftada bir uygulayabileceğiniz limon maskesi, saçlarınızı ışıltılı bir görünüme kavuşturacaktır.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir