Saç bakımı

Sağlıklı saçlara kavuşmak için 5 muhteşem tüyo

tarafından tarihinde yayınlandı.

Hepimiz sağlıklı saçlara sahip olmayı isteriz, saçlarımız sağlıkla ışıldasın, parlasın diye elimizden geleni yaparız. Ve biz bu özeni gösterirken bazen işler yolunda gitmeyebilir, nerede yanlış yapıyorum diye sorarız kendimize. Ben bugün sizlere, doğru bilinen bu yanlışlardan söz edeceğim ve sağlıklı saçlara sahip olmanız için yapmanız gereken birkaç uygulamayı fikirlerinize sunacağım.
sağlıklı saç bakımı

Havlu kullanımına dikkat

Saçlarımız çok hassas ve narindir, sahip olduğumuz en önemli parçalarımızdandır. Bunun için saçlarımıza çok nazik ve yumuşak davranmamız gerekir.

Duştan çıktığımızda saçlarınızı kurularken kullanacağınız havlu ve havluyu nasıl kullandığınız çok önemlidir. Öncelikle pamuklu ve yumuşak dokulu bir havlu kullanmaya özen göstermeliyiz. Bundan sonra ikinci adım ise kurulama yöntemi. Kurulama işlemini yaparken asla sert olmamalıyız. Yavaş hareketlerle, nazik şekilde, saçlarımıza masaj yaparcasına kurulama yapmalıyız. Kurulama derken, yapacağınız saçı tamamen kuru bir hale getirmek değil tabi. Yalnızca doğru yöntemle saçlarınızdaki fazla suyu almanız ve nemli kalacak şekilde bırakmanız yeterli olacaktır.

Doğru fön tutuşu

Saçlarınızla fön makinesi arasına koyduğunuz mesafe çok önemli. Bu bilgiyi ben de geçtiğimiz 3 yıl içerisinde edindim ve çok da faydasını gördüm. Şöyle ki fön makinesinin saçlarınıza ve özellikle saç diplerinize yakın oluşu, siz farkında olmasanız da saçlarınıza zarar veriyor. Bunu da yakmak ve fazla ısı vermek suretiyle yapıyor. Bunu önlemek için saç ile fön makinesi arasına uygun bir mesafe koyduktan sonra saçlarınızı kurutabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızı kuruturken ılık bir derece seçmeniz saçlarınız için çok daha sağlıklı olacaktır.

Elle müdahale yok!

Biz kadınlar saçlarımıza dokunmadan duramayız. Ama dokunmayın! Evet hanımlar saçlarımızla ne kadar oynarsak, koparırsak ve çekiştirirsek bizim için o kadar zararlıdır. Çünkü saç, yapısı gereği canlı olduğundan dışarıdan gelen herhangi bir müdahaleyle bu canlılığını yitirebilir ve küsebilir.

Ayrıca saçlarımızla sürekli oynamak, elimizdeki tüm yağın saçımıza geçmesine sebep olur. Bu da kirli ve hoş olmayan bir görünüm yaratır.

Doğru tarama

Öncelikle bilmeniz gereken şey, kuru saçları taramamak gerektiği. Daha doğrusu saçları kuruyken taramak büyük problemlere sebep olabilir. Kuru ve güçsüzken taranan saçlar dökülme, kopma, çatallaşma gibi sorunlarla karşılaşabilir. Bu sorunların sürekliliği de zaman içinde büyük problemlere neden olur. Bunu engellemek için saçlarınızı banyodan çıktığınız an, havluyla şöyle bir kuruladıktan sonra nazikçe taramalısınız. Veyahut kuru saçlarınıza uygulayacağınız saç spreyleri ve durulanmayan maskeler sonrası da tarama işlemini yapabilirsiniz.

Saç kremi uygulaması

Saçlarınıza kullandığınız saç kremini tüm saçınıza uygulamayı deneyin. Bilindiği gibi saç kremleri sadece saç uçlarına uygulanır ve öyle yapılması gerektiği söylenir. Bunun dışına çıkarak her gün olmamak kaydıyla saç kreminizi tüm saçınıza uygulamayı deneyebilirsiniz. Böylece nemini kaybetmiş saçlarınız daha sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşacaktır.

saç bakımı

Saç kremi demişken burada saç tipiniz çok önemli bir kriterdir. Şöyle ki; yağlı,kuru ya da normal saç tiplerinden herhangi birine uygun olan saç kremi bakımını kendi saçlarınıza uygulamalısınız.

Yağlı saç tipine sahipseniz saç kremini haftada 1, en fazla 2 defa kullanmanız sizin için yeterli olacaktır. Kuru saç tipine sahipseniz saç kremini her duş aldığınızda kullanmanızı öneririm. Böylece kaybettiği nemi geri alabilecektir. Normal saç tipine sahip kadınlar ise saç kremini haftada 3,4 defa fazla diplere uygulamayacak şekilde kullanabilirler.


1 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir