Saç bakımı

Saç bakımı ve saç bakımının püf noktaları

tarafından tarihinde yayınlandı.

Saç bakımı

Yıllar boyunca saçlarımıza uyguladığımız boya, fön, maşa, açıcı gibi uygulamalar zamanla saçların soluk görünmesine, yıpranmasına hatta saç kayıplarına sebep olur. Sadece kullanılan yöntemler ve yan ürünler değil, dış etkiler de saçlarımıza zarar verir. Hava kirliliği, güneş ışınları, deniz-havuz suyunun saç ile uzun süreli teması gibi. Saydığım birçok sebep yüzünden zamanla sönükleşen ve zayıflayan saç teli, daha fazla saç derisinde tutunamaz ve seyreklikler başlar. Bu kötü sonuçları doğuran uygulamalardan hiçbirimiz vazgeçemiyoruz işin doğrusu. Ama en azından bu sonuçları en iyi hale indirgemek için yapabileceğimiz kolay uygulamalar var. Düzenli olarak saçlarımıza uygulayacağımız bu bakım kürleri hem eldeki malzemelerden kolayca üretiliyor hem de fazla vaktinizi almıyor.
saç bakımı

Saç bakımı uzun yıllardır kadınların en büyük dertlerinden biri olmuştur. Her kadının günde en az bir kez aklına şu soru gelmektedir: Saçlarım nasıl daha sağlıklı olur ve bakımlı görünür? Bunun cevabı ise çok basit. Haftada bir ya da her duş sonrası kendi imkanlarınız dahilinde uygulayacağınız işlemler saçlarınız için yeterli olacaktır. Bu duşta kullanacağınız bir saç maskesi de olabilir, duş sonrası kullanabileceğiniz durulanmayan bir saç maskesi de. Bunları yaparken saç kremi kullanmayı da ihmal etmemelisiniz tabi ki. Saç kremi kullanmak, farkında olmadan saçlarımıza yaptığımız en büyük iyiliktir. Çünkü saçı yıpratmadan  nemini kazandıran en iyi ürünlerden biri saç kremidir. Ama her şeyin fazlası nasıl zararsa, saç kreminin fazla kullanımı da saç dökülmeleri yapar, dipnot olarak ekleyeyim.

Saç bakımı yöntemleri

Saçlarımızın sağlıklı görünmesi için her gün uyguladığımız yöntemler dışında profesyonel yöntemler kullanarak da saçlarınıza aylık bakımını yaptırabilirsiniz. Dilerseniz bu yöntemler hakkında sizleri kısaca bilgilendireyim.

Profesyonel bir bakımdan söz edilince, güzellik salonunun yolunu tuttunuz. Burada saçlarınızın eksiğine ve türüne göre farklı uygulamalar yapılabilir. Örneğin keratini eksik olan saç yenilenmez ve uzamaz. Bu tarz bir problemde profesyonel şekilde keratin yüklemesi (takviyesi) yaptırmanız mümkün. Bunun dışında özel saç maskesi uygulamaları ile saçlarınıza ayda bir bakım yaptırabilirsiniz. Bu maskeler evde yaptıklarımızın aksine daha kapsamlı ve içeriğindeki malzemelerin bulunma zorluğu sebebiyle profesyonel şekilde yapılmaktadır. Şimdi biraz da evde her gün yapabileceğiniz bakım önerilerine geçelim.

Evde saç bakımı

Saçlarınızı zeytinyağı ile tarayın ve yağın diplere ulaşmasını sağladıktan sonra bir havlu yardımıyla sarın. Yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı yağdan arınana dek şampuanlayın. Bu zeytinyağı bakımı saçlarınızın kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı olacaktır.

evde saç bakımı nasıl yapılır

Saçlarınızı kepekten arındırmak için, her gece yatmadan önce yumuşak bir fırça ile saçlarınızı tarayarak kolayca bakım yapabilirsiniz.

Saç kırıklarını önlemek için; saçlarınızı ıslakken taramamaya özen gösterin. Çünkü saç ıslakken daha narin ve zayıf olduğundan tarama işlemi saçınıza zarar verecektir. Ayrıca saçlarınızı hızlı ve sert bir şekilde değil daha narin ve yumuşak hareketlerle taramanızda da fayda var. Geniş dişli tarak kullanın ve saç diplerinden uçlarına doğru tarama işlemi yapmak için de kıl fırça kullanın. Bu küçük uygulamalar saç kırıklarını önlemede yardımcınız olacaktır.

Saçlarınıza yaptırdığınız perma, brezilya fönü, açtırma işlemi, röfle gibi uygulamalar sonrasında tekrar bir işlem arasında en az iki hafta geçmesini bekleyin. Aksi takdirde saçlarınız bu uygulamaların yarattığı kötü etkileri kaldıramaz ve geri dönüşü olmayan kötü sonuçlar doğabilir.

Saçlarınızın elektriklenmemesi ve parlak görünmesi için evde yapabileceğiniz diğer bir uygulama, sprey başlıklı bir şişenin içerisine içme suyu ile saç kremi doldurarak güzelce karıştırdıktan sonra, çok yakından olmayacak şekilde saçlarınıza sıkın. Saçlarınızın çok daha kolay tarandığını, elektriklenmediğini ve parlak göründüğüne şahit olacaksınız.

Eğer saç bakımı ile ilgili harika ipuçlarını merak ediyorsanız, sağlıklı saç için önerilerilerimi inceleyin!


2 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir