Saç bakımı

Saç dökülmesi için doğal çözümler ve bakım önerileri

tarafından tarihinde yayınlandı.

Merhaba güzelliklerim, her kadının, yani en az 5 kadından 1’inin sorunu olan saç dökülmesi ile ilgili sizlere bilgi vermek istiyorum. Bu durum biz kadınlar için fazlasıyla can sıkıcı bir durumdur. Saç, insanın görüntüsünde,psikolojisinde sosyalleşmesinde ve günlük yaşantısında önemli bir yer tutuyor. Saç dökülmesinin en önemli nedenlerini ve bunlar ile nasıl başa çıkabileceğimizi biliyor musunuz?

Saç dökülmesine çözüm

Güzelliklerim, bilim adamları her 5 kadından 1’inin saç dökülme problemi olduğunu söylüyor ve böylelikle bunun sadece erkek sorunu olmadığını belirlediklerini söylüyorlar. Korkmayın güzelliklerim, biz kadınların erkeklerden farklı saç dökülme nedenleri vardır ve bunlar engellenebilir. Şimdi bu nedenler ve çözümlerini şöyle bir ele alalım bakalım.

Erkeklik hormonu kadınlarda saç dökülmesinin en önemli nedenlerindendir. Saçın gelişimini sağlayan hücreler androjen hormonuna karşı hassasiyet göstererek aniden işlevlerini kaybetmeye başlar. Bu hormona bağlı saç dökülmesi kalıtsaldır ama endişelenmeyin güzelliklerim, hormon terapisi ile bu sorunu ortadan kaldırmak mümkündür. antiandrojen ve östrojen içeren doğum kontrol hapları ile doktor kontrolünde tedavisi sağlanabilir. Doğum ve gebelik sırasında birçok kadının saçları güçlenir  güzelleşir, bunun nedeni vücutta östrojen hormonunun fazla salgılanmasıdır. Doğum sonrası östrojen seviyesi düşer ve buna bağlı olarak saçlar tekrar dökülmeye başlar ama yine panik yok çünkü bu dökülen saçlar östrojenin gebelik sırasında koruduğu saçlardır. Tiroid bezi bozukluğu ve tiroid bezinin az ya da çok salgılanması saç dökülmesine neden olur. Yorgunluk, asabiyet hiçbir neden yokken kilo alımı,verimi, ateş basması ya da üşüme tiroid bezi bozukluğunun belirtisi olabilir. Bu durumda doktor kontrolünde hormon ya da iyot tabletler kullanarak sorunu ortadan kaldırabiliriz. Vitamin, mineral eksikliği, bilinçsiz beslenme ve yapılan diyetler saç dökülmesi yapabilir. Sağlıklı saçlar için B6, B12,c ve e vitaminleri,kalsiyum, magnezyum, çinko, bakır, demir gibi maddeler de çok önemlidir. Eğer bu maddeler sağlıklı beslenme sonucunda bile vücuda yeteri kadar alınamıyor ise ek olarak tabletlerden kullanabilirsiniz.

kadınlarda saç dökülmesine çözüm

Kepek sağlıksız bir saç derisi demektir. Saç köklerini besleyen maddelerin köklere ulaşmasını engeller,bu da saç dökülmesine neden olur. Kepeğe bağlı saç dökülmesini engellemek için kepeğe karşı şampuanlar kullanılabilir. Bilinçsiz kullanılan ilaçlar ve bazı tıbbi ilaçlar da saç dökülmesi yapar. Kemoterapi, hipertansiyon, kolestrol düşürücü ilaçlar gibi ilaçlar saç gelişimini engeller. Bu durumda doktor ile görüşüp ilaçlar değiştirilebilir ve önlem alınabilir. Amalgam;  hemen hemen bütün ağır metaller gibi diş dolgusunda kullanılan amalgamdaki cıva da saç dökülmesine neden olur. Böyle bir saç dökülmesinin söz konusu olup olmadığı saç mineral analizinde anlaşılır. Bu metalin, vücuttan uzaklaştırılması ile problem ortadan kalkar. stres ve diğer psikolojik sorunlar vücut işlevlerini sekteye uğratır. Bu durum saçlara direkt olarak yansır, dökülmelere ve saçların  daha yavaş uzamasına neden olur. Çözümü ise stressiz bir hayat ki günümüzde bu ne kadar mümkün bilemedim güzelliklerim 🙂

Mevsim değişikliği de saç dökülmelerine sebep olan etkenlerdendir. Bazı kişilerde ilkbahar ve sonbaharda normalden fazla saç dökülmesi görülür. Bu durumda endişelenmeyin, normal bir durumdur ve kısa bir zaman sonra saçlar eski formuna kavuşacaktır. Kendisini toparlar, bağışıklık sistemi sorunu çözer.

kadınlarda saç dökülmesi için çözüm

Saçların aniden tutam tutam dökülmesi, saç derisinde açıklık, saçkıran belirtisi olabilir. bu durumda saçlar ancak uzun zaman sonra eski haline döner. Çinko tableti, bu zamanı en aza indirmek için etkili olabilir. Uygunsuz saç bakımı ve bilinçsiz kullanılan kozmetik ürünler,boya,saç açıcı, düzleştirme, perma gibi yöntemler uygunsuz olarak yapılırsa saç kaybına yol açar. Bu uygulamaları aynı anda sık sık yaptırmak saçı yıpratır. Saçı çeken at kuyruğu örgü, sıkı lastik tokalar, saç dökülmesine neden olur. Fırça yerine geniş ağızlı düz uçlu taraklar tercih edilmeli ve saçınızı havlu ile ovalayarak kurutmak yerine saçınızı havluya emdirerek kurutmayı tercih edin güzelliklerim. Bir de unutmayın ki saçlarımızın bir evresi olan dinlenme evresi sonrası saçlar dökülür ve yeni bir büyüme dönemi başlar. Ortalama 50-100 tel saç dökülmesi normaldir güzellikler ama fazlası varsa bu bahsettiğim bir çok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Sebebini bulun ve doğru olan çözüm yoluna gidin.

Saç Dökülmesi için bakım

kadınlarda saç dökülmesi

Sizlere evde uygulayacağınız saç dökülmesi için kür vermek istiyorum;

  • Yarım tatlı kaşığı yılan yağı
  • Yarım tatlı kaşığı hint yağı
  • Yarım tatlı kaşığı badem yağı
  • Yarım tatlı kaşığı susam yağı
  • 2 ampül deksapentol (eczaneden alabilirsiniz,ucuz bir üründür)
  • 2 ampul e vitamini

Bu malzemeleri geniş bir kap içerisinde karıştırın, saçınızı biraz buharda tutup saç derisinin nemlenmesini sağlayın ve karışımı diplere sürün. Saçınızı hırpalamadan güzelce yedirin, saç deriniz bu karışımı yarım saat ila bir saat arası kadar emsin. Süre dolduktan sonra ılık su ile yumuşak bir şampuan eşliğinde, karışımın fazlasını durulayın ama biraz olsun nemi kalsın. Güzellikler bunu haftada bir iki kez yapın, etkisini siz de göreceksiniz. doğadan gelen mucizelere inanır mısınız bilmiyorum ama bence inanmalısınız.

Şimdi birkaç mucizeden daha bahsedelim; Kan dolaşımını hızlandırmak ve saç köklerini canlandırmak için zeytinyağı ve hindistan cevizi yağını saç derinize masaj yaparak uygulayın. Saçınızı ılık su ile durulayın,saç dökülmesini engellemek için ve daha hızlı uzama sağlamak için oldukça faydalıdır.

Saç dökülmesi tedavisinde alma parçaları ve kremsi hindistan cevizi yağı ile hazırlanan alma yağı, saç uzaması ve kuru, kaşınan saç derisi tedavisinde bilinen en yaygın yöntemdir. Limon suyu ve alma yağını karıştırın, bu karışımı saç derisine uygulayın, bone yardımı ile saçınızı örtün ve bu şekilde uyuyun. Sabah hafif bir şampuan ile yıkayıp soğuk su ile durulayın. Her hafta bu işlemi yapın, daha hızlı uzama ve güçlenmeyi gözlerinizle göreceksiniz. Aktarlardan kokulu sardunya yaprakları isteyin, bu yaprakları 30q dakika kaynayan su içine atın, beyazlaşana kadar bekleyin. Sonra suyu süzün, saçınızı şampuan sonrası bu su ile durulayın. En az haftada iki kez bunu yapın. İnanın sonuç sizi mutlu edecek.
kadınlarda saç dökülmesi ve çözümü

Marul da bitkisel ilaç olarak saç dökülmesini azaltmada en çok kullanılan bir doğal mucizedir. Bir demet marulu püre haline getirin, sonra taze sıkılmış ıspanak suyu ile mikser yardımıyla karıştırın. Oluşan karışımı haftalık, saç derisine saç maskesi olarak uygulayın. Biberiye de saç için çok mühim bir doğal ilaçtır. Biberiye dallarını kısık ateşte 20 dakika kaynatın, sonra suyunu süzün ve bunu da duşta şampuan sonrası durulama suyu olarak kullanın. Kalan suyu buzdolabında 3 gün saklayarak kullanabilirsiniz. Yonca bitkisi suyu da yıllardır kullanılan yöntemler arasında yer alır. Özellikle saç kökünü besleyerek saç incelmesini engeller ve yeni saç gelişimini destekler. İşte doğadan gelen mucizeler böyle güzellikler, size hangisi uygun ve kolay gelirse, imkanlarınız doğrultusunda isteğinizi yapın. Aman ha unutmayın düzenli bir şekilde yaparsanız ancak istediğiniz sonuca ulaşırsınız. O güzel,değerli vaktinizi biraz da kendinize ayırarak doğal bir şekilde güzelleşmeye ayırın güzelliklerim.Güzellikle kalın, hoşçakalın 🙂


1 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir