Saç bakımı

Uzun saç kesimleri ve uzun saç bakımı

tarafından tarihinde yayınlandı.

Uzun saç modelleri birçok kadına seksi bir görünüm veriyor. Özellikle yüz hatlarınız ile uzun saçlarınız ahenk içerisinde ise ortalığı yakıp geçebilirsiniz. Her saç stilinde olduğu gibi uzun saçlı modellerde de saç bakımı çok önemlidir. Yıpranmaya elverişli olan uzun saçlar, düzgün bir bakım ile sağlıklı görünebilirler. Saç teli uzadıkça saçların bakımı zorlaşabilir ve dayanıklılığı da azalabilir. Bunun önüne geçebilecek tek kişi tabi ki yine sizsiniz. Uzun saçlar için önemli olan birkaç püf nokta dediğimiz, bakımınızı tamamlayacak yollar vardır. Düzgün bir uzun saç bakımı için toplama şeklinize dahi dikkat etmeniz gerekebilir. Tüm insanlar birbirinden farklı olduğu gibi tüm saçlarda birbirinden farklıdır. İnce telli, kalın telli, bakımlı, bakımsız, dayanıklı, güçsüz…

Saçınız İçin Gerekli Vitaminlerin Farkında Olun

Uzun saçlı kadınlar için başlıca problemlerden olan saç kırıkları ve yıpranma vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Özellikle A vitamini eksikliğinde saçlarınız yıpranır ve kepek oluşumu başlar. B1 ve B6 vitamini eksikliğinde ise saç dökülmesi meydana gelir. B12 vitamini ise saç köklerini besler. Bununla birlikte C vitamini de saçlarınızı besleyerek sağlıklı uzamasını sağlar ve saç pigmentlerinin üretimini düzene sokar. Yiyecek tüketirken B12 ve C vitamini açısından zengin olan yiyecekleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Dilerseniz B12 vitaminlerinden de satın alabilirsiniz.

Saçlarınızı Düzgün Aralıklarla Kestirin
uzun saç kesimi
Uzun saçlı kadınlar genellikle uzun saçlara sahip olmaktan hoşlanan kadınlardır. Bu kadınlar için saç kestirmek kâbus gibi gelebilir. Ancak sağlıklı uzayan saçlara sahip olmak için her 6-7 haftada bir saçlarınızı ucundan kestirmeniz de fayda var. Böylelikle saçlarınızın zarar görmüş kısımları da yok olacak. Tabi ki bu kısımların sürekli oluşmaması için saçlarınızı gözlemlemeniz gerekir, saçlarınızın uçlarında kırıklar oluştuğunda ise uçlarından aldırmalısınız.

Uzun Saçlı Kadınlar İçin Toplama Şekli

uzun saç için at kuyruğu modeli
Atkuyruğu uzun saçlı kadınlar için favori saç modellerinden biridir. Ancak sıkı bir atkuyruğu saçlarınızın bakımı için favori bir seçim değildir. Bu modeli yapmaktan vazgeçmeyin ancak sürekli olarak atkuyruğu değil ara sıra atkuyruğu yapabilirsiniz. Saçları sürekli sıkı bir şekilde atkuyruğu yapmak saçlarınızı güçsüzleştirir ve baş ağrılarına dahi yol açabilir.

Bırakın Saçlarınız Kendi Kendine Kurusun

Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz bir konu olan saçların kendi kendine kuruması, saçlarınız için en sağlıklı kurutma yöntemidir. İster kısa saçlara sahip olun, ister uzun saçlara, ister orta boy saçlara, saçlarınızı ısı yayan cihazlardan korumaya özen gösterin. Isı yayan cihazlar –fön makinesinin sıcak kısmı gibi- saçlarınızı ağır bir şekilde hırpalar. Hafifçe havluyla kurulayarak, saçlarınızı serbest bırakıp oda sıcaklığında kurumasını sağlayabilirsiniz. Eğer aceleniz var ise fön makinenizin soğuk kısmını kullanabilirsiniz.

Bu noktalar dışında birkaç püf nokta daha uygulayarak saçlarınızı bakımlı ve kepekten arınmış bir halde kullanabilirsiniz.

  • Öncelikle elinizden geldiği kadar doğal şampuanlar kullanmaya özen gösterin. Klasik markaların dışına çıkın. Mesela, ısırgan özlü şampuanlar saçlarınızı besler. Bunun dışında kullandığınız şampuanlarınızın içine birkaç kaşık doğal bal koyarak karıştırabilirsiniz. Bal, saçlarınızı besleyici bir özelliğe sahiptir. Şampuan ile balı karıştırıp kullandığınızda saçlarınız yapış yapış kalmaz. Bu kürü uzun vadeli uygularsanız eğer kepeklerden arınıp canlı uzun saçlara sahip olabilirsiniz.- Aynı şekilde sirke de saçlar üzerinde mucizevî etkilere sahiptir. Haftada bir kez saçlarınızı sirke ile durulayabilirsiniz. Sirkenin kokusu saçlarınızda kalmayacaktır. Bu işlemi de uzun süre uyguladığınızda hem kepeklerden kurtulmuş olacaksınız hem de sağlıklı ve canlı görünen saçlara sahip olacaksınız.

Uzun saç modeli örnekleri

Örgülü uzun saç modeli
Kahküllü düz sarı uzun saç modeli
Ombreli dalgalı uzun saç modeli
Koyudan açığa ombreli uzun saç modeli
Uzun saçlar için topuz modeli
Topuz modeli
Uzun topuz saç modeli
Uzun saçlar için örgü modeli
Uzun saçlara uygun atkuyruğu saç modeli


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir