Saç bakımı

Uzun dalgalı saç bakımı nasıl olmalıdır?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Merhaba güzelliklerim size kendi saçımın özellikleriyle ilgili ve benim gibi saçı olan güzelliklere bilgiler vermek için yazıyorum bu yazımı. Benim saçım orta telli, biraz kalın telliye de yakın,dalgalı uzun bir saç. Uzun ve sık olduğu için uzun saç bakımı da bir hayli zor. Gerek duşta gerek duş sonrası bakım yapmak zorundayım ki sağlıklı olabilsin. Öncelikle duş içinde yaptığım bakımlardan söz etmek istiyorum. Duşta iken bilindiği üzere normal olarak bir şampuan, saç kremi vs gibi ürünler kullanılır. Aynı şekilde ben de öyle yapıyorum ama tek fark bu kullandığım ürünlerin doğal olmasına dikkat ediyorum. Genelde de içinde paraben içermeyen, alkol olmayan ürünler tercih etmekteyim. Bunları piyasada rahatlıkla bulmak mümkün. Satıcıların kozmetik ürünleri satmaları için, parabenin sadece raf ömrünü uzatmak için ürünlerin içine katılan bir maddedir sözüne kanmayın. Kullandığınız üründe bunun olmamasına dikkat ediniz.

Uzun dalgalı saç bakımı

Ben gerçekten duşta fazla vakit harcıyorum çünkü saçımı itina ile yıkayıp itina ile duruluyorum, nazik hareketler yaparak saç diplerime masaj yapa yapa şampuanlıyorum. Benim gibi uzun saçlarınız varsa saçlarınızın uçlarını şampuanlamayın, dipten şampuan uyguladığınız zaman yeterince dipten aşağı doğru akan köpük uçlarınızı temizleyecektir hiç şüpheniz olmasın. Saç uçlarınızı şampuanlarsanız saç uçlarında kuruma olacaktır, buna lütfen dikkat edin güzelliklerim. Saçlarıma haftada bir uyguladığım bir saç toniğim var, bunu da saç tipinize uygun piyasada bulmak mümkün. Saç toniği ne yapar peki? Nasıl cilt temizliğinde tonik kullanıyorsak, cildimizdeki ölü deriyi temizleyip canlandırıyor ise saç için de bu tonik aynı işlemi yapmaktadır. Saçta dikkat edilmesi gereken, saç derisini fazla yormadan haftada bir uygulamaktır. Bu ürünü kullandığım zaman şampuan kullanmıyorum ben, sadece saç maskesi ve saç kremimi kullanıyorum. Bu ürünleri de saç gövdesine ve saç uçlarına uyguluyorum, diplere uygularsanız saçınızda ağırlaşma yapar ve diplerde yapışık bir his verebilir. Bir de bu ürünleri kullanırken miktarına gerçekten dikkat edin. Ay ben çok kullanayım da saçıma çok iyi gelsin diye bir şey yok değil mi güzelliklerim 🙂 Her şeyin fazlası zarar malum. Miktarı çok olmayacak şekilde, göz kararı artık kendiniz saç sıklığınıza göre ayarlayın.

Uzun dalgalı bakımlı saçlar

Saç maskesinden bahsetmek istiyorum biraz da. Benim kullandığım üründe elma esansı var. İnanılmaz yoğun bir kokusu var, elmayı tercih etmemdeki sebep elmanın antioksidan içermesi. Elma, saçta hücre yenilenmesini sağlar ve saç çıkarmada önemli görevi vardır. Günde en az  bir elma yemeye de özen gösterin. Aynı zamanda cilde de faydası olduğunu unutmayalım güzelliklerim. Bütün bu işlemler sonrası saçınızı ılık bol su ile yıkayın. Gelelim duş sonrama; orda da kulandığım iki ürün var. Birisi, içerisinde değerli çiçek özlerinin bulunduğu, saç dokusunu kusursuzlaştıran, her saç tipine uygun bir yağ. Bu yağ, durulama gerektirmeyen bir yağdır, kullanımı ise saç tamamına 1, 2 damla uygulayıp kısa bir süre saçın bu yağı emmesini beklemek. Saçınız nemli, ıslak, kuru farketmez. Ben nemli iken uyguluyorum, 2 damlası o upuzun saçlarıma yetiyor. Avuç içime damlatıp ellerimi ovuşturup saçıma uyguluyorum. Kokusu çok güzel, aynı zamanda tarama kolaylığı sağlayan bir üründür. Saçlarım dalgalı olduğu için saçıma şekil vermeden önce de rahatlıkla kullandığım bir ürün. Bir başka ürün ise -buna bayılıyorum diyebilirim- çok güzel, hareketli dalgalar yaratıyor saçımda. Saçlarım kalın telli olduğu için de saçımı sakinleştiren bir ürün.

Uzun dalgalı saç bakımı yaparken

Kıvırcık saça sahip olanlar da rahatlıkla kullanabilir. Tek adımda saçı ağırlaştırmadan ve yağlandırmadan, dolaşmış saçı çözer ve bakım yapar. Saçı ayırır ve bukle bukle yaparak hacim ve yumuşaklık verir. İçten ve dıştan saça hareketlilik kazandırır. Bu bahsettiğim ürünün iki kısmı var, şişede ayrışmış halde bulunuyor. Zeytinyağı ve su gibi düşünün, su içeren kısmı aktif maddeler ve proteinler ile saç gövdesini onarıp besleyerek iç bakım yapar, yeşil çay ekstresi ise saçı güçlendirir ve optimum seviyede tutar. Silikon aşaması ise saça parlaklık, hacim ve kolay tarama sağlar. Uygulamadan önce şişeyi iyice çalkalayıp havlu ile kurulanan saça uygulayın.

Uzun dalgalı bakımlı saç

Ben bu ürünü kullandıktan sonra saçımı, saç kurutma makinemin bir aparatı olan vigo ile kuruturum. Maşa ya da başka bir şekillendirici, ısı veren bir ürün  kullanmam. Bu vigo aparatı saçıma doğal dalgasını vermede yeterli olur kullandığım bu ürünle birlikte. Ama sakın saç köpüğü, jöle gibi bir etki beklemeyin güzelliklerim. Tahmin edersiniz duş içinde de duş sonrasında da ne kadar zorlandığımı ama inanın bunları her duşumda ve her duş sonramda kullanıyorum ve çok da memnunum. Saçlarım uzun ve dalgalı, saç bakımı çok vakit alıyor ama inanın buna değiyor. Karşılığını misliyle alacaksınız kızlar çalışın sizin de olur (:  Sevgiyle kalın…

 


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir