Sağlık

Menopoz Dönemini Huzurlu Geçirmek İçin Öneriler

tarafından tarihinde yayınlandı.

40 yaş üzeri kadınlarda görülen menopoz, kemik erimesi, duygu geçişleri, sıcak basması gibi çeşitli sorunlar ortaya çıkarır. Bu dönemde kadınlar için hayat çok daha zor hale gelir. Menopoz dönemini en rahat şekilde geçirmek için yapılabilecek birkaç yöntem bulunuyor.

Kadınlarda menopoz, 12 ay regl görülmediği zaman başlamış olarak kabul edilir. Regl düzeni bozulduysa, regl gecikmeleri yaşıyorsanız bir doktora başvurarak yumurtalık testi yaptırabilir ve ne kadar süre daha regl olacağınızı öğrenebilirsiniz.

Menopoz döneminde vücudunuzda gözle görünmeyen ama ciddi sorunlara sebep olabilen değişimler meydana gelir. Kalp ve damar sisteminiz ve kemik dokunuz bu dönemden kötü etkilenir. Bunların yanı sıra psikolojik sorunlar, sıcak basması gibi belirtiler de çok sık yaşanır. Kemik erimesi, kemik kırılmaları, kalp ve damar hastalıkları, kanser, kilo problemleri gibi çeşitli rahatsızlıklar bu dönemde ortaya çıkabilir. Bu açıdan hem bu rahatsızlıklardan korunmak hem de bu dönemin sorunlarını en aza indirmek için birkaç ipucuna ihtiyacınız olabilir.

Menopoza girdiğiniz kesin olarak belirlenmişse; yaşam stiliniz, beslenme alışkanlıklarınız ve bedensel aktiviteleriniz doktorunuz tarafından gözden geçirilmelidir. Bu dönemde sigarayı bırakarak kanser, inme, kalp hastalıkları gibi çeşitli rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz. Sıcak basmalarını en aza indirmek ve kemik erimesini önlemek amacıyla düzenli olarak egzersiz yapabilirsiniz. Düzenli yürüyüş yaparak bu dönemi en sağlıklı şekilde geçirebilirsiniz. Şekerli, yağlı, baharatlı yiyecekleri beslenme düzeninizden çıkarmalı ve daha çok sebze ve meyve ağırlıklı beslenmelisiniz. Meme kanseri riski menopoz döneminde daha yüksektir. Bu açıdan düzenli olarak meme kanseri taraması yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

Hareketsizlikten, alkol ve sigara kullanımından ve fazla yemek tüketmekten uzak durmalısınız. Doktorunuzun da tavsiyesi ile dengeli beslenme düzenine ek olarak D vitamini ve kalsiyum takviyesi alabilirsiniz. Kemik yoğunluğunu arttırmak amacıyla düzenli egzersiz ve kalsiyum alımı şarttır. Bu dönemi en rahat şekilde geçirmek için yaşam stilinizi yeniden düzenlemeli, beslenme şekliniz düzenli ve sağlıklı değilse bunu değiştirmeli ve hareketsiz yaşamınıza biraz daha hareket katmalısınız. Menopoz döneminizde ruh hali değişimleri, karamsarlık gibi sorunlar yaşıyorsanız bitki çayları tüketerek kendinizi yatıştırabilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir