Sağlık

Menopoz Belirtilerini Doğal Yollarla En Aza İndirin

tarafından tarihinde yayınlandı.

Menopoz, birçok kişide farklı belirtilerle ortaya çıkar ve farklı süreçlerle ilerler. Kimisi bu dönemi kolay geçirirken kimi son derece sancılı geçirir. Ateş basmasından uykusuzluğa, vajinal kuruluktan ani ruh hali değişimlerine kadar birçok sorun ortaya çıkabilir. Menopoz dönemini en hafif şekilde geçirmek için doğal yolları kullanabilir ve iyi sonuçlar alabilirsiniz. Menopoz bir hastalık değildir. Vücudun normal bir işleyişi olduğunu kabul ettikten sonra bu süreci en iyi şekilde geçirmek için çözüm arayışına girebilirsiniz. Vücutta östrojen kaybı yaşanması, kemik yoğunluğunun azalması gibi sorunlar kalp hastalığı ve kemik erimesine yakalanma riskini de arttırır. Bu açıdan bu dönemde kendinize çok daha fazla dikkat etmeniz gerekir. İşte menopozun belirtilerini hafifletmek için başvurabileceğiniz doğal yöntemler.

  • Düzenli olarak spor yapmak bu dönemde kemikleriniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Yürüyüş, koşu, bisiklet gibi egzersizlerle kemik erimesine karşı gelebilirsiniz.
  • Beslenme düzeninizde protein tüketimini azaltmanızda fayda var. Çünkü fazla protein tüketimi kemiklerinizdeki kalsiyumun filtre edilmesine sebep olur. Bunun yanı sıra sigara, kafein ve alkolü de tamamen bırakmalısınız. Meyve, sebze, tam tahıllar tüketmeli ve besin takviyesi almalısınız.
  • Menopoz dönemindeki stresi azaltmanın en iyi yolu ise meditasyon yapmaktan geçer. Stresi azaltırsanız kalp hastalığına yakalanma riskini de en aza indirmiş olursunuz.
  • Beslenme düzeninizde e vitamini miktarını arttırıp düşük yağlı beslenirseniz ateş basmalarını da en aza indirmiş olursunuz. Baharatlı yiyecekler, alkol ve sıcak içecekler menopoz döneminde ani sıcak basmalarına neden olur.

İçeriğinde bulunan follikulin ile ateş basmalarını sona erdiren, metobolizmayı güçlendiren adaçayı, bu dönemde en yakın dostunuz olabilir. Adaçayını düzenli olarak tüketerek bu dönemdeki sorunları en aza indirebilirsiniz. Civanperçemi otu da doğal östrojen kaynağı olduğu için sinirleri gevşetmeye, rahim spazmını yok etmeye ve stresi azaltmaya yarar. Civanperçemini sıcak su ile demleyip günde bir kere içebilirsiniz. Menopoz döneminde oldukça fazla yaşanan çarpıntılar, tansiyon yüksekliği, hazımsızlık ve kalp rahatsızlıklarını hafifletmek için ise ökseotu kaynatarak tüketebilirsiniz. Ökseotu aynı zamanda sinirleri gevşetir ve stresi de azaltır. Kanser riskini de en aza indiren bu doğal bitkiyi düzenli olarak tüketmenizde fayda var.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir