Sağlık

Kimler Doğum Kontrol Hapı Kullanmalı?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Gebelikten korunmak amacıyla kullanılan doğum kontrol hapları son zamanlarda çok daha yaygın kullanılır hale geldi. Gebelikten korunma amacının dışında farklı sebeplerle de doktorların yazdığı bir ilaç olan doğum kontrol hapı, tıpkı diğer birçok ilaç gibi bilinçsizce kullanılmaması gereken bir ilaçtır.

Peki doğum kontrol hapı kimler tarafından kullanılmalı?

Kürtaj isteğinin oldukça fazlalaşması, korunma yöntemlerin başarısızlığını gösteriyor. Modern korunma yöntemi olan doğum kontrol hapı kullanılmadığında bu oranın yüksek olması kaçınılmazdır. Takvim yöntemi ya da geri çekmek gibi yöntemlerle gebelikten kaçınmak yerine doktor denetiminde doğum kontrol hapı kullanmak çok daha iyi bir yöntemdir. Doğum kontrol haplarını kullanan bir kişinin gebelik ihtimali %0,3’lere kadar düşer. İlacı bıraktıktan sonraki ilk 6 ayda ise bu oran %83’lere yükselir. Bu açıdan doğum kontrol haplarının doğurganlığı tamamen engellediği yönündeki düşünceler yanlıştır. Sağlığınıza zarar verme korkusu ile doğum kontrol hapları kullanmıyorsanız bunu göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Doğum kontrol hapları yalnızca gebelikten korunmayı sağlamaz. Aynı zamanda regli düzene sokar ve kanama miktarını azaltır. Bununla birlikte çok ağrılı geçirilen regl dönemlerindeki ağrıyı hafifletir. Ödem, göğüs ağrısı, gerginlik gibi belirtileri en aza indirir. Kolon kanseri, kist, over tümörü gibi hastalıklara karşı korur. Kronik karın ağrısı, myom ya da çikolata kistlerinin sebep olduğu kanama ve ağrıları azaltır. Vücuttaki kıllanma ve sivilcelenmeyi kontrol altına alır. Ve tüm bunların yanında kemik yapısını da güçlendirir.

Doğum kontrol hapı herhangi bir hastalığa sahip olmayan her sağlıklı bireyin kullanabileceği bir ilaçtır. Sigara içen 35 yaş üstü biri değilseniz, kalp hastalığınız yoksa, ameliyat sonrası dinlenme sürecinde değilseniz, önceden felç geçirmediyseniz, migreniniz yoksa, meme kanseri değilseniz, karaciğer sirozu ya da karaciğer tümörünüz yoksa, safra kesesi taşınız yoksa, diyabet değilseniz, gebe ya da loğusa değilseniz, obez değilseniz veya antibiyotik gibi ilaçları kullanmıyorsanız doğum kontrol hapı kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur. Bu tür rahatsızlıklara sahip olanların doğum kontrol hapı kullanması önerilmez. Ancak yine de bu hapı kullanmadan önce bir uzmana başvurmalı ve herhangi bir engelin olmadığını saptamalısınız.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir