Sağlık

Regl Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Her 10 kadının 5’inde görülebilen regl ağrısı çeşitli yöntemlerle azaltılabiliyor. Regl öncesinde ve regl sırasında oluşan kasık ağrıları hayatı çekilmez kılabiliyor. Regl ağrıları çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir. Çikolata kisti gibi rahatsızlıklar regl döneminde çok fazla ağrı hissedilmesine sebep olabilir. Bunun yanı sıra sebepsiz regl ağrıları da oldukça yaygındır. Bu sancıların yanı sıra birçok kişide mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik gibi rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir. Regl dönemini en iyi şekilde geçirebilmek için bu sancıları en aza indirmek gerekir. Bunun için ilaçlar yerine bitki çayları tüketebilirsiniz.

Peki regl döneminde hangi bitki çayları tüketilebilir?

Regl olduğunuzda rahimde ani sancılar hissediyorsanız Civanperçemi çayı ile bu sancıları yatıştırabilirsiniz. Civanperçemine bir de gül tomurcuğu ve mayıs papatyası atarsanız bu dönemi ağrısız geçirebilirsiniz. Ağrının yanı sıra bu dönemde ödem de fazla olur. Hem ödemi atmak hem de ağrıyı yok etmek için zerdeçal ve söğüt kabuğu ile bir bitki çayı hazırlayarak tüketebilirsiniz. Regl olduğunuzda ruh halinizde de gerginlik ve sinirlilik görülebilir. Bu gerginliği azaltmak amacıyla gül çiçeği tomurcuğu ve mayıs papatyası kaynatıp içebilirsiniz. Kırmızı yonca bitkisi de bitkisel östrojen etkisi taşır. Bu dönemde iyi gelecek bir bitki çayı olarak bilinir. Regl döneminde çok fazla kanamanız oluyorsa çoban çantası bitkisi ile çay yapıp içerek bu kanamayı azaltabilirsiniz. Karahindiba çayı da karaciğer işlevlerini desteklediği için regl dönemini rahat geçirmenizi sağlar.

Krampları en aza indirmek amacıyla zencefil çayı da tüketebilirsiniz. Zencefil çayı aynı zamanda iltihap giderici etkiye de sahiptir. Bu dönemde çok görülen bulantı, kusma gibi semptomları kontrol etmek için papatya çayı en ideal bitki çaylarından biridir. Reglin birinci gününde günde 3 bardak papatya çayı tüketebilirsiniz. Baş ağrısı, ishal ve halsizlik için nane çayı oldukça etkilidir. Regl başlamadan birkaç gün önce günde 2 bardak nane çayı tüketebilirsiniz. Regl ağrısına iyi gelen diğer bitki çayları ise melisa çayı, yaban mersini çayı, ahududu yaprağı çayı ve hayıt çayıdır. İlk defa bitki çayı tüketecekseniz öncesinde doktorunuza danışmanızda fayda var.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir