Sağlık

Regl Tarihi Nasıl Değiştirilir? İşte En Basit Yöntemler!

tarafından tarihinde yayınlandı.

Birçok kadın, hayatının belli bir döneminde çeşitli sebeplerle regl tarihini değiştirme ihtiyacını duyar. Sitemize sık gelen sorulardan birisi de “regl tarihi değişir mi?” olunca bu konuya da değinmek istedik.

Reg Tarihini Değiştirme Yöntemleri

Düğün, konser, seyahat ya da farklı sebeplerle olması gerekenden geç ya da erken regl olmak isteyen kadınlar için regl tarihini değiştirmenin farklı yöntemleri vardır. Elbette bu yöntemleri denemeden önce doktorunuza danışarak en sağlıklı bilgiyi almanızda fayda var. Peki regl tarihi değiştirme yöntemleri nelerdir?

1)Doğum Kontrol Hapı

Düzensiz bir regl takvimine sahip olan kadınlar için en ideal yöntem doğum kontrol hapıdır. Regl döneminizi geciktirmek ve düzene sokmak için doğum kontrol hapı kullanabilirsiniz. Kanama başladığı günden itibaren içerseniz kanamanız olmayacaktır. Ara vermeden her gün içtiğiniz sürece regl gecikir. Hapı almayı bıraktığınız günden itibaren birkaç günden sonra ise kanamanız başlar. Regl tarihinizi hangi güne çekmek istiyorsanız o süre boyunca doğum kontrol hapı kullanabilirsiniz.

2)Egzersiz Yapmak

Regl tarihinizi öne çekmek için egzersiz yapabilirsiniz. Bir an önce regl olup planlarınızı rahatça uygulamak istiyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. Çünkü egzersiz yapmak kan dolaşımını hızlandırır, krampları azaltır ve regl olmanızı kolaylaştırır. Elbette egzersizi aşırıya kaçmadan yapmanızda fayda var.

3)C Vitamini kullanmak

C vitamini rahim duvarlarını yıktığı için progesteron üretimini hızlandırır ve bu şekilde erken regl olabilirsiniz. Ancak C vitamini yüklemesi yapmadan önce mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

4)İçeriğinde Progesteron Hormonu Bulunan İlaçlar

Az yan etkisi bulunan ve kolay kullanılan bu ilaçlar da regl olmayı engeller. Tarihinizi ileri almak istiyorsanız bu tür ilaçlar kullanabilirsiniz. Bu ilaçları kullanarak regl tarihinizi geciktirdiyseniz ilacı bıraktığınız günden itibaren birkaç gün içinde regl olabilirsiniz. Bu ilaçların ödem, kabızlık, şişkinlik gibi yan etkileri de vardır. Ciddi şikayetler olmasa da bu tür ilaçları kullanmadan önce uzman görüşü almanızda fayda vardır.

5)Sıcak Duş Almak

En bilinen erken regl olma yöntemlerinden biri sıcak duştur. Sıcak suyun vücut ısısını arttırması ve kan akışını hızlandırması ile birlikte regl olmak üzereyseniz daha erken bir tarihte olabilirsiniz. Regl tarihinizi öne çekmek için regl olmadan 10 gün önce sık sık sıcak duş alabilir ve regl tarihinizi değiştirebilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir