Sağlık

Kadın Sağlığında Pirincin Önemi

tarafından tarihinde yayınlandı.

Kadın sağlığında, çeşitli beslenme şekillerinin ve diyetlerinin kalp hastalıklarından kansere kadar pek çok rahatsızlıkta etken olduğu çeşitli araştırmalarla kanıtlandı. Yapılan bu araştırmalarla birlikte pirincin, her yaştan kadın için son derece sağlıklı bir besin olduğu da belirlenmiş oldu. Pirinç; içeriğinde bulunan demir, lif ve en önemlisi de folik asit ile kadın sağlığı için son derece yararlı bir besin. Besleyici olmasının yanı sıra çeşitli rahatsızlıklara da iyi geldiği uzmanlarca dile getiriliyor.

Pirincin Faydaları

Beslenme üzerine birçok araştırma yürüten uzmanlar; düşük karbonhidrat diyeti ile pirinç tüketiminin azaltılması kadınlarda folat düzeyinde düşüşe neden olduğunu saptadı. Son yıllarda birçok kadın demir eksikliğine bağlı olarak anemiye de sıklıkla yakalanıyor. Vücutta yeterli seviyede demir bulunmadığında kırmızı kan hücrelerinin yeterli hemoglobini üretmesi de mümkün olmuyor. Anemi kadınların beşte birinde görülen bir rahatsızlık halini aldı. Demir ve folik asit eksikliği kadınlarda kronik yorgunluk, güçsüzlük, baş ağrıları ve konsantrasyon kaybı gibi çeşitli rahatsızlıklara da sebebiyet veriyor. Kadınların günlük olarak alması gereken demir ve folik asit miktarı karşılanmadığı için bu rahatsızlıklar gün geçtikçe artıyor.

Yapılan araştırmalarla birlikte günlük olarak folik asit ve demir alınımını sağlamanın en pratik yolu pirinç tüketmek. Pirinç, yağsız ete, az yağlı süt ürünlerine, kuruyemişlere, sebzelere ve de meyvelere lezzet ve kıvam katmasının yanında sağlık için de son derece faydalıdır. Her ne kadar birçok diyette pirinç tüketimi tavsiye edilmese de doğru pişirme teknikleri ve farklı tariflerle pirinç tüketimini sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer sizde de bu rahatsızlıklar varsa ve sık sık demir ve folik asit eksikliği sorunuyla karşılaşıyorsanız karbonhidratı sınırlayan diyetler yapmamalı ve pirinç tüketimini arttırmalısınız.

Pirincin içeriğinde bulunan folik asit tüm bu rahatsızlıkların yanı sıra beyin kanaması ve kalp krizi gibi hastalıklarını da önlemeye yardımcı oluyor. Belirli kanserleri de engelleyen folik asit, en çok pirinçte bulunduğu için kadın sağlığında önemli bir besin olarak kabul ediliyor. Siz de hem rahatsızlıklara karşı bir önlem oluşturmak hem de daha sağlıklı olmak için beslenme düzeninize pirinci katabilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir