Sağlık

Yumurtalık Kanseri Nedir? Yumurtalık Kanseri Belirtileri

tarafından tarihinde yayınlandı.

Kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri olan yumurtalık kanseri her 100 kadından 2’sinde görülüyor. Yumurtalık kanserinin belirtileri oldukça az olduğu için teşhis edildiğinde çoğu zaman hastalık ilerlemiş durumda oluyor. Bu açıdan kadınlar için en tehlikeli kanser türlerinden biridir. Erken teşhis diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi son derece önemlidir. Kadınlarda görülen yumurtalık kanseri, en çok menopoz sonrası dönemde görülse de her yaşta ortaya çıkabilir.

Yumurtalıkların yapısını oluşturan epitel hücrelerde meydana gelen çoğalma ya da bölünme sonucunda yumurtalık kanseri meydana gelebilir. Genellikle menopoz sonrasında görülen yumurtalık kanserinin %80’i epitelyum dokuda oluşmaktadır. 20 yaşın altındaki kanserlerde ise genellikle embriyonik tümörler vardır.

Yumurtalık Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Yumurtalık kanserinin nedenleri çok net olarak ortaya konmamıştır. Genetik, hormonal ya da çevresel faktörler neden olarak gösterilebilmektedir. Ailesinde yumurtalık ya da meme kanseri olanlarda risk daha çoktur. Son zamanlarda genlerde meydana gelen değişiklikler de yumurtalık kanseri riskini arttırmıştır. Yumurtalamayı destekleyen ilaçlarda yumurtalık kanserine yol açabilir. Doğum yapan kadınlarda risk azalırken hiç gebe kalmamış kadınlarda risk biraz daha fazladır.

Yumurtalık Kanseri Belirtileri

Bu kanser türünün belirtileri net olarak saptanamaz. Tipik bir bulgusu yoktur. Ancak mide rahatsızlıkları, şişkinlik, karın ağrıları gibi pek çok hastalıkta çıkan belirtiler yumurtalık kanserinde de görülebilir. İlerleyen kanserlerde alt karın kısmında elle hissedebilecek bir kitle oluşabilir. Bu kitle karında sıvı birikmesi, şişme, organlara bası ya da aşağı doğru bir basınç hissi oluşturabilir. Buna bağlı olarak da bağırsak ve idrar problemleri yaşanabilir. Bazı yumurtalık kanseri türler hormon düzensizliklerine sebebiyet verebilir. Adet düzensizlikleri, tüylenme, erkek tipi saç dökülmesi gibi belirtiler gösterebilir. Birçok yumurtalık kanseri teşhisi karın şişliği ile tespit edilir.

Bu açılardan bakılacak olursa genel olarak yumurtalık kanseri belirtileri şöyledir;

  • Kabızlık
  • Bağırsaklarda meydana gelen rahatsızlıklar
  • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı
  • İştah kaybı ya da tokluk hissi
  • Vajinal kanama
  • Hızlı ve ani kilo kaybı
  • Karında şişkinlik ve baskı
  • Hazımsızlık ya da gaz
  • Mide bulantıları
  • Alt karın kısmında elle hissedilebilen şişkinlik

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir