Soru-Cevap

2 Aydır Sivilce Sorunu Yaşıyorum, Ne önerirsiniz?

tarafından tarihinde yayınlandı.
Bengisu Sormuş;

Son 2 aydır sivilce sorunu yaşıyorum. Araştırmama göre beslenme ile ilgili gibi görünüyor. Yine de sizin görüşünüzü de merak ettim. Genel olarak alın bölgemde çıkıyor. Ne önerirsiniz?

Cevap

Merhaba. Sivilcelerin oluşma sebebinin sadece beslenme ile ilgi olduğu doğru değildir. Eğer alerjik bir durumunuz varsa yani bir besine ya da makyaj ürününe alerjiniz varsa kullanmayı bıraktığınızda kabarıklıklar geçecektir. Ancak sivilce yağlı ciltlerin sorunudur ve tedavi ile düzelebilir.

Öncelikle bir dermatoloji doktoruna giderek muayene olmalısınız. Belki antibiyotik kullanmanız gerekebilir ve hekimin vereceği dıştan tedavi edici ürünler ile sorununuz geçebilir. Ancak ilk kez böyle bir sorun yaşıyorsanız ve besinlerden dolayı olduğunu düşünüyorsanız yağlı besinlerden ve özellikle abur cuburdan uzak durmanız gerekir. Günde iki litre su içmeniz, sebze ağırlıklı beslenmeniz ve bol bol yeşil çay tüketmeniz de işe yarayacaktır.

Sivilcelerinize limon suyu sürebilirsiniz. Ya da karbonatın içine limon suyu ekleyip yüzüne maske yapabilirsiniz. Bu şekilde yüzünüzdeki lekelerin de görünümü azalır. Sivilceler sırt bölgesinde varsa mutlaka doktora gitmeniz gerekir. A vitamini yönünden bol olan havuç gibi sebze ve meyveler tüketmelisiniz. Kızartma, hamur işi, domates gibi yiyeceklere de bir süre ara vermeniz uygun olacaktır.

Ciddi anlamda sivilce sorunu yaşayan ve nasıl geçireceğini merak eden arkadaşlar ise sivilce nasıl geçer başlıklı yazımızı okuyabilirler.Geçmiş olsun.

soru-sor


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir