Cilt Bakımı

Sivilce nasıl geçer? Sivilce sorununa kesin ve doğal çözüm

tarafından tarihinde yayınlandı.

Ciltte sivilce oluşmasının bir çok nedeni vardır. Sebebi yedikleriniz de olabilir, kullandığınız makyaj ve cilt bakım ürünlerinden de olabilir. Hatta ve hatta psikolojik sebeplere bile bağlı olabilir.Sivilceye sebep olabilecek makyaj ve bakım ürünleri hiç tahmin etmeyeceğiniz ürünler bile olabilir. Örnek vermek gerekirse  temizleyiciler,fondöten,pudra ve güneş kremi bunlardan bir kaçıdır.Ancak merak etmeyin ergenlik döneminden sonra ciltte oluşan sivilceler mutlaka iyileştirilebiliyor ve en önemlisi problemin tekrarı en aza iniyor.
Peki yüzümüzde oluşan sivilceler için ne yapmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz?
sivilce tedavisi çözüm

Sivilcelerin oluşma sebeplerinden birisi de ciltteki aşırı yağlanmadır. Bazı kadınlar sivilcelerine ve cildine iyi geleceğini düşündüğü için yüzünü çok sık yıkayarak temizler. Aslında baktığımız da mantıklı gelebilir ancak işin iç yüzü maalesef böyle değil. Çünkü bunu yapmak ciltteki yağlanmayı azaltmaz. Ayrıca yüzünüzü bu kadar sık yıkamak önümüzdeki soğuk günlerde cildinizin kurumasına ve çatlamasına sebep olabilir.

Sivilceli bir cilde sahipseniz dikkat etmeniz gereken şeyler var.

  • Cildinizi tahriş edebilecek kolonya, alkol,pudra gibi ürünler kullanmamalısınız.
  • Yüzünüzü çok sık yıkamayın ve yıkarken de zarar vermeye , tahriş etmemeye özen gösterin. Yüzünüzü sık değil düzenli yıkayın. Bunu 1 veya 2 günde bir olacak şekilde tekrarlayabilirsiniz.
  • Yüzünüz için temizleyici seçiminiz gerçekten çok önemli! Kullandığınız temizleyicinin pH değerinin 5.5 civarında olmasına özen gösterin.
  • Sivilce sorununuz için maske uygulayarak düzenli bir bakım yapmalısınız.Haftada 1 (Eğer vaktiniz varsa 3-4 günde bir çok daha iyi olur) olacak şekilde uygulamalısınız.
  • Yediklerinize dikkat etmelisiniz. Sivilce sorununuz varsa hayvansal yağlardan olabildiğince az tüketmelisiniz. Ayrıca şeker ve yağ içeren yiyecekler sivilcelerin en büyük sebeplerindendir. Bunlara dikkat etmelisiniz.Meyve ve sebze tüketimi cilde çok iyi gelmektedir ve sivilce düşmanı yiyecekler olarak bilinirler.Eğer sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız; enginar,badem,fındık,mercimek,fasulye,yoğurt,ıspanak,brüksel lahanası ve deniz ürünleri gibi besinler tüketmelisiniz
  • Sivilceleri sakın sıkmayın! İnanın bu geçici bir çözüm. Sivilceyi anlık olarak geçiriyor belki ama iz bırakmasına ve daha da kötüsü o bölgede artmasına sebep oluyor.

Sivilce nasıl geçer?

Sivilce nasıl geçer? diye merak ediyorsanız, şimdi size sivilceleri yok etmek için en etkili yöntem olan maske ile cilt bakımından bahsedeceğim.Sivilceleri geçirmek için çeşitli maskeler var ve hemen hemen hepsi gerçekten inanılmaz sonuçlar veriyor. Düzenli uyguladığınız takdir de mutlaka sonuç alacağınıza eminim.

Sivilce için kesin çözüm maske ve bakım tedavisi

Aşağıdaki maskeyi ve bakım önerisini okuyup uyguladıktan sonra buraya gelip bana teşekkür edeceksiniz 🙂

sivilce öncesi sonrası

Eğer sivilce sorununuz gözeneklerin tıkanmasından ve benzeri sebeplerden oluyorsa bu işi kil maskesi ile çözüyoruz.Kil ciltteki gözenekleri açmanın inanın en etkili yolu. kendi ağırlığının yaklaşık 150-200 katına kadar su çekebilir.Bu da gözenekleri açma da ne kadar etkili olduğunu gösteriyor zaten. Peki bu bakımla sivilce nasıl geçer? Kil ile maske yapıp uyguladığınız an tedavi başlar. Maske daha kurumamışken derideki sıvı ve toksinler kil tarafından çekilir.Maske kurumaya başladığında 2. etki başlar. Ciltte gerginlik oluşturur ve böylece kılcal damarlarınızdaki kan dolaşımı hızlanır ve cildinizin yenileme ve tazelenme süreci başlar. İşte bu etapta günde 2 defa yüzünüzü kayısı suyu ile mutlaka yıkayın. Kayısı sabunu cilde a vitamini verir ve ölü deriyi atıp canlanmasını hızlandırır. Daha sonra da gül suyu maskesi ile takviye yapacağız.

Sivilce için kil maskesini uygulamadan önce bilmeniz gereken önemli noktalar var.Kil maskesi sertleşmeye başladıktan sonra hemen temizlenmelidir. Bu gerçekten çok önemli sakın es geçmeyin. Eğer sertleştiğinde temizlemezseniz ciltte kurur ve cildinizi aşırı derece de tahriş eder.

Bir diğer bilmeniz gereken şey ise bu tedaviyi uyguladıktan sonra sivilcelerinizde artış olacaktır. Sakın telaş etmeyin geçici bir durum. Maske sonrası yağ ve bakteriler yüzeye çekildikleri için o bölgede gözenekleri tıkayabilirler ve bu da geçici sivilceye sebep olur.

İşlemleri sırasıyla tekrar edeyim de kafanız karışmasın. Birazdan aşağıda vereceğim kil maskesini uygulayacaksınız. Günde  2 defa (sabah-akşam) yüzünüzü kayısı sabunu ile yıkayıp hafta da 1 kere de aşağıda kil maskesinden sonra vereceğim gül suyu maskesini uygulayacaksınız.

Kil maskesi ile sivilce tedavisi

kil maskesi
1 yemek kaşığı yeşil kil, 5 damla lavanta yağı , 3 damla çay ağacı ve limon yağını yarım çay bardağı soda ile birlikte karıştırıyoruz.Kıvama geldikten sonra yüzünüze sürüp 15 dakika bekletiyorsunuz ve ılık su ile temizleyerek yıkıyorsunuz. 4 günde bir yapmanızı öneririm. Şimdi kil maskesinden sonra uygulayacağımız gül suyu maskesine geçiyoruz.

Sivilce için Gülsuyu maskesi

Gül suyu cildi temizlediği ve iyi geldiği bilinen bir bitkidir. Ayrıca bal da cilde çok faydalıdır. İşte bu maske için gerekli olan malzemeler bal ve gül suyu. İkisinden de bir kaşık alarak karıştırıyorsunuz.Ortaya çıkan karışımı yüzünüze sürdükten sonra 15-20 dakika kadar bekletiyorsunuz. Göz ve dudak çevresine gelmemesine dikkat etmeniz de fayda var. Ardından ılık su ile maskeyi temizleyin. Bu maskeyi haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

İşte bu kadar basit. Yukarıda anlattıklarımı uygulayarak sivilce probleminizi çözebilirsiniz ve artık sivilce nasıl geçer diye sorularınız olmaz. Bakımınızı haftaya bölebilirsiniz. Şöyle ki  Pazartesi günü Kil maskesi, çarşamba günü gül suyu maskesi ve cuma tekrar kil maskesi iyi bir aralık olacaktır.

Eğer benim cilt bakımı için ayıracak vaktim çok diyorsanız.Aşağıdaki tarçın maskesi de ekstra tarifim olsun.

Tarçın maskesi ile sivilce tedavisi
tarçın maskesi
Bu maskemiz de bal,limon,tarçına ihtiyacımız olacak.Tarçın cilde faydalı olan başka bir maddedir. Özelliği cildi zararlı bakterilerden temizlemesi ve tahrişi yok etmesidir.Limon içeriği sayesinde cildi toksinlerden arındıran ve besleyen bir üründür.Ancak kullanmadan önce dikkat etmelisiniz.Eğer cildiniz çok tahriş olmuşsa bu maskede limon kullanmayabilirsiniz. (pH değeri yüzünden cildinizdeki tahrişi arttırabilir)

Öncelikle limonun suyunu sıkınız. 1 çay kaşığı toz tarçın ve bal ile sıktığınız limon suyunu 2 çay kaşığı olacak şekilde bir kaba koyun ve karıştırmaya başlayın.Karışım yoğun bir kıvama geldiğinde ince olacak şekilde yüzünüze sürün. Eğer karışım yoğun değilde akışkan bir kıvamda olursa tarçın takviyesi yapabilirsiniz. Maskeyi yüzünüzde 15-20 dakika kadar tutmalısınız.Daha sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.Bu maskeyi haftada 1 uygulayabilirsiniz.

Yukarıda verdiğim bilgileri mutlaka uygulayın ve sivilce probleminizin nasıl çözüldüğünü görün. Ayrıca cilt bakımı kategorimize de göz atmayı unutmayın.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir