Cilt Bakımı

Cildi kışa hazırlamak için dikkat edilmesi gereken 10 önemli bilgi

tarafından tarihinde yayınlandı.

Kışla beraber gelen soğuk havalarda cildimiz kurumaya ve kurudukça da canlı, parlak görünümünü kaybetmeye meyillidir. Çözümü gayet basit. Tüm vücut gibi cildin de öncelikle ihtiyacı su. Gün içinde bol su tüketmeyi ihmal etmeyin. Bunun yanısıra, haftada bir peeling kesesi ve ürünü kullanarak yüzünüzü ölü derilerden arındırın. Ardından süreceğiniz nemlendirici ile cildiniz her zaman canlı ve sağlıklı görünecektir.

Özenli temizlik

özenli temizlik cilt bakımı

Soğuk havalarda cildiniz gergin ve kavrulmuş gibi oluyorsa, cilt temizleme rutininizi değiştirme vaktidir. Deriyi soymaya elverişli içeriğe sahip temizleme köpüğü veya jeli yerine, süt ve krem şeklindeki ürünleri tercih edin. Kuru cilde masaj yaparak uygulayacağınız temizleme sütü veya kremini, sonrasında yumuşak bir mendil veya pamuk ped yardımıyla sıyırın.

Güzelleştirirken nemlendirin

nemlendirici kullanın

Ağır fondötenler karlı havalarda kararabilir ve ciltteki kurulukları öne çıkarabilir. Ekleyeceğiniz bir miktar nemlendirici ile fondöteninizin yapısını hafifletin veya bb/cc cream gibi renklendirilmiş nemlendiricileri tercih edin.

Güneş koruyucu atlanmamalı
kışın güneş koruyucu kullanımı

Cildin düşmanı olan UV ışınları aslında yıl boyu bizi hedef almaktadır. Buna birde karın ışığı yansıtması da eklenince ( özellikle kayak merkezlerinde ) yazın kullandığınız güneş koruyucular kışın da makyaj çantanızda yerini almalı. En az 30 spf olan koruyucu bir krem kullanmayı alışkanlık haline getirmeniz, size yıl boyu sağlıklı bir cilt sunacaktır.

Rüzgar yanığının önüne geçin

nemlendirici ile rüzgar yanığının önüne geçin

Fırtınalı günlerde, daha yoğun nemlendirici kullanarak yüzünüz ve rüzgar arasında bariyer oluşturun. Daha fazla koruma için kapşon ve atkı gibi kışlık aksesuarlarla daha fazla koruma sağlayabilirsiniz.

Kızarıklığı azaltın

kızarıklığı azaltın

Buz gibi soğuklar ve rüzgar yüzünüzde kızarıklık bırakıyorsa, yeşil pigmentli makyaj bazı kullanın. Eğer kızarıklık bazı küçük alanlarda mevcutsa, bu yerlere renk düzelten kapatıcı sürmeniz yeterli olacaktır. Yatıştırıcı içeriğe sahip nemlendiriciler tercih etmeli ve acıyan bölgelere %1 hidrokortizon krem sürmelisiniz.

Göz makyajınızı koruyun

göz makyajınızı koruyun

Kış rüzgarları, yağmur ve kar makyajın akmasına neden olur. Gözlerin yaşarmasına karşı waterproof rimel kullanın ve göz makyajınızın dağılma ihtimali için far ve kalemi gözünüzün sadece üstüne uygulayın.

Pullanmaya karşı savaşın
pullanmaya karşı bakım yaptırın

Kuru ve pul pul dökülen cilt için geceleri yatmadan önce yüzünüze nemlendirici bakım maskesi ya da zengin bir gece kremi sürün ve 5 ila 15 dakika arası bekletin. Yumuşak bir mendili yüzünüze bastırarak arda kalanları temizleyin.

Sabitleyin ve unutun

pudra kullanımına dikkat edin

Makyajınız montunuza, atkınıza veya şapkanıza bulaşıyorsa renksiz kompakt pudra kullanarak makyajınızı sabitlemeden çıkmayın. Kompaktlar, toz pudraya göre daha temiz bir kullanıma sahip olduğu gibi makyajınızı kalmasını istediğiniz yerde tutacaktır.

Mükemmel dudaklar

dudaklarınıza dikkat edin

Çatlamış, soyulan kış dudaklarına sahipseniz, içinde güneş koruyucu da barındıran dudak kremi kullanın. Dudaklarınız kışın da iyi bir görünümdeyse de nemlendirici rujları tercih ederek korumayı optimize edebilirsiniz. Kışın mat ve uzun ömürlü formüllerden uzak durmanızda yarar var zira bu ürünler dudakları kurutmaya meyillidir.

Cildinizi uyandırın

Allık kullanmayı es geçmeyin. Solgun bir yüze renk getirecektir. Açık tenliler için yumuşak şeftali tonları, koyu tenliler içinse terracotta tonlarındaki allıklar uygundur.
Hepinize sağlık ve güzellikle iç ısıtacak bir kış dilerim.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir