Cilt Bakımı

Cilt lekeleri nasıl geçer? Cilt lekeleri için çözüm yöntemleri

tarafından tarihinde yayınlandı.

Cilt lekesi nedir ve neden oluşur?

Cilt lekesi, cilt renginden daha açık ya da koyu renkte olan ve kadın,erkek,yaşlı,çocuk fark etmeksizin her yaş ve cinsiyet grubunda görülen kalıtsal, hormonal veya yanma kökenli izlerdir.

Cilt lekeleri genel olarak yüzde,ellerde,sırt ve göğüs bölgesinde görülür.

Cilt lekeleri neden oluşur?

Leke oluşumunun birden fazla faktöre bağlı olduğunu söylemekte fayda var. Fiziksel ve hormonal faktörler bu sebeplerin başında gelmektedir. Bu faktörlerden birkaçını şöyle sıralayabiliriz:

~ Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak ya da güneş kremi kullanmadan güneşlenmek

~ Kalıtsal faktörler

~ İlaç kullanımı ve farklı kimyasal maddeler

~ Solaryum gibi doğal olmayan yöntemler ile cilt rengi değişimi.

Sıraladığım bu maddeler yalnızca cilt lekesine sebep olan başlıca faktörler. Bu faktörler dışında beslenme, uyku, stres gibi faktörler de cilt lekesi oluşumunda rol oynamaktadır. Özellikle güneş ışığına fazlaca maruz kalan ciltlerde koyu kahverengi cilt lekeleri görülür. Bunun sebebi ise hiç şüphesiz ultraviyole ışınlarıdır. Cildimize direkt olarak temas eden bu ışınlar bizim için fazlasıyla tehlikeli ve zararlıdır.

Şimdi gelin, cilt lekeleri ile nasıl baş edilir, cilt lekeleri nasıl geçer görelim.

cilt lekesi nasıl geçer

Cilt lekeleri nasıl geçer?

Cilt lekeleri nasıl yok edilir?

Cilt lekeleri nasıl geçer diye soracak olursanız, cilt lekelerini gidermek ve cilt lekesi tedavisi için günümüzde pek çok yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemler; bitkisel yöntemler ve medikal yöntemler olarak 2’ye ayrılmaktadır.

Lazer yöntemi

Leke tedavisinde kullanılan medikal yöntemlerin başında lazer yöntemi gelmektedir. Lazer işleminde ciltte soyulmalar görülür. Bu da cilt yenilenmesi anlamına gelir ki en iyi yöntemlerden biridir. Lazer yöntemini kullanacaksanız, zahmetsiz ve basit olmasının yanındaki yan etkileri de göze almanız gerekmektedir. Bu yan etkiler nelerdir? Kaşıntı, yanma, morarma, kabuk oluşumu lazer yönteminin getirdiği yan etkilerdir.

Bu yöntemi kullanacaklara önerim ise, çalışıyorlarsa uzun süreli izin dönemlerine, okuyanlar için ise tatil dönemlerine denk getirmeleridir. Çünkü cilt lekeleri için lazer yöntemi uygulanacaksa bir süreliğine eve kapanmak zorunda dahi kalabilirsiniz.

Kimyasal peeling yöntemi

Kimyasal peeling yöntemi, derinin üst katmanının soyulması işlemi ile cilt lekelerinin giderilmesi amacını taşımaktadır. Kızarıklık, yanma, ciltte hassasiyet gibi yan etkilerinin yanı sıra fazlasıyla tercih edilen bir yöntemdir. Bu yan etkiler dolayısıyla kimyasal peeling uygulaması sırasında ve işlem sonunda çok dikkatli olunması gerekmektedir.

cilt lekesi

Mezoterapi yöntemi

Deri altı işlemlerinden olan mezoterapi, ciltte soyulma ve kabuklanmalara sebebiyet vermeyen bir yöntemdir.

Mezoterapi yöntemi, deri altına enjekte edilen vitaminler sayesinde ciltteki hücrelerin yenilenmesi olarak tanımlanabilir. Bu yöntem uygulanırken deri altına leke giderici maddeler enjekte edilir. Mezoterapi yönteminin en avantajlı yanı ise, diğer kimyasal yöntemlerdeki gibi yan etkilerinin olmamasıdır.

Krem(ilaç) yöntemi

Cildiye doktorunuza danışarak eczanelerden edinebileceğiniz farklı dermatolojik ürünler mevcuttur. Bu ürünler krem, serum ya da hap şeklinde olabilir. Krem şeklinde olan leke giderici ürünler güneş kremleriyle kullanıldığında daha da etkili olabilmektedir. Ayrıca, özellikle güneş lekeleri için de yüksek faktörlü dermatolojik güneş kremlerini tercih edebilirsiniz.

Maske yöntemi

Cilt lekeleri giderilmesinde kullanılan bitkisel ve doğal yöntemlerin başında cilt maskeleri gelir. Evdeki malzemelerle kendi kendinize ve kolayca hazırlayabileceğiniz maske yönteminin hiçbir ya etkisi de yoktur. Bunun yanı sıra zamandan ve paradan da tasarruf edebilmeniz, cilt maskelerinin tercih edilme sebeplerinin ilkidir.

cilt lekeleri için maske
Fikrimi soracak olursanız, doğal yöntemler her zaman için en doğru tercihtir. Medikal yöntemlere oranla daha geç sonuç verse de bitkisel yöntemler her zaman daha kalıcı ve ömürlük sonuçlar vermektedir. Üstelik sadece cilt lekelerini değil ciltte oluşan diğer problemlerin çözümünde de büyük rol oynar. Bahsettiğim bu diğer problemlerin başında da kırışıklık, kuruluk ve cilt sarkması gelmektedir.

Cildimiz her şeyimizdir ve onu her zaman çok çok fazla önemsemeliyiz diyerek yazımı bitirmeden önce, cilt bakımı ile ilgili diğer problemleriniz için cilt bakımı kategorimize göz atmanızı da öneririm.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir