Cilt Bakımı

Hassas cilt tipi ve hassas ciltler için bakım maskeleri

tarafından tarihinde yayınlandı.

Genellikle Kuzey ülkelerinde yaşayan insanlar açık tene ve hassas cilt tipine sahiptirler. Ancak günümüzde cilt tipleri de değişim göstermekte ve değişebilmektedir. Dünya’da, ortalama %40 oranında hassas cilt tipine sahip insan bulunmaktadır.

Doğal cilt yapısının değişimine neden olan bazı faktörler çeşitliliği arttırdı. Bunlar ani iklim değişimleri, kimyasal içeren ürünlerin kullanımı ve tüketilmesi, beslenme, stres ve cilde uygulanan yanlış bakım ürünleri olarak sıralanabilir.

Hassas cilt, yapısı itibariyle kurumaya, pul pul dökülmeye ve çatlamaya meyillidir. Yanlış ürün kullanımı sonucu en fazla hasarı gören cilt tipidir. Bu sebeple de fazla özen gösterilmesi gerekir ve narin yapısı sebebiyle bakıma ihtiyaç duyar. Hassas cilt tipine sahipseniz, özellikle kış aylarında cildinize çok iyi bakmalısınız. Kimyasal içermeyen küçük çaplı nemlendiricilerle bu bakımı kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bitkisel ürünler bu konuda en fazla yardımcınız olacak ürünlerdir

Hassas ciltler için öneriler

Şimdi hassas cilt hakkında vereceğim ufak ama önemli bilgilere geçelim.

Hassas cildin özellikleri

Aşırı soğuğa ve aşırı sıcağa karşı fazla duyarlıdır.

Yanlış uygulamalar, hassas cildin daha da hassaslaşmasına ve yıpranmasına sebep olur.

Güneş ışınlarından uzak durması gereken bir cilt tipidir. Bu ışınlar cildi tahriş eder ve güneş lekelerine sebep olur.

Stres, en büyük düşmanlarından biridir ve hassas cilt strese maruz kaldığında renk değişimlerine uğrayabilir.

Hassas cildi dış etkenlere karşı nasıl koruyabiliriz ve hassas cilt yapısını nasıl sağlamlaştırabiliriz?

hassas cilt

Hassas cilt öncelikle kuru cilt tipi demektir. Yani uygun ürünlerle, uygun zaman aralıkları belirlenerek güçlü bir nemlendirme yapılırsa hassas cilt yapısı kendini dış etkenlere karşı daha iyi koruyabilir. Bunun dışında düzenli ve iyi beslenmenin önemi de yadsınamaz. Cilde ışıltı ve parlaklık vermesi muhtemel sebze ve meyveleri tüketmenizi öneririm. Havuç, enginar, muz, elma bunlardan sadece birkaçıdır.

Asla yanlış bileşenlerden oluşan kimyasal bakım ürünlerini tercih etmeyin ve cilt bakım ürünlerini seçerken cildiye doktorunuzla mutlaka iletişim halinde olun. Aksi takdirde ciltte kalıcı kızarıklıklar, alerji ve şişmeler oluşabilir.

Yüzünüzü çok sık yıkamayın ve nemlenmesine izin verin. Su, her ne kadar temel besinimiz olsa da hassas ve kuru bir cilt için korkutucu olabilir. Suya fazla maruz kalan hassas ciltler daha fazla kurur ve sonuçlar da bu olumsuzluklar dahilinde kötü ilerler. Buna sebep olmamak için su ile fazla haşır neşir olmamalı ve cildin nemini kazanmasına fırsat vermelisiniz. Yüz yıkamada yapılan bir diğer yanlış da, ya sıcak ya soğuk su kullanmaktır. Bunun aksine cildinizi her zaman ılık su ile temizlemelisiniz. Ilık su cildinizi rahatlatacak ve yumuşatacaktır. Soğuk ya da sıcak su ise şok etkisi yaparak cildinizin kurumasına, çatlamasına sebep olacaktır.

Hassas ciltler için bakım maskeleri

hassas cilt maskesi

 

Hassas cildi sağlamlaştırmak için verdiğim önerilerden sonra, geçiyorum sizler için derlediğim hassas cilt maskelerine

HASSAS CİLTLER İÇİN NEMLENDİRİCİ MASKE TARİFİ

Malzemeler:

1 adet yumurta akı

1 yemek kaşığı yulaf ezmesi

Yumurta akını ve yulaf ezmesini küçük bir kase içerisinde, homojen ve kremsi bir kıvam elde edene kadar karıştırın. Hazırladığınız karışımı, gözlerinizin etrafını sınır kabul ederek iyice yedirin. 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkayın ve yüzünüzü narin şekilde kurulayın. Bu maskeyi haftada bir kere rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Cildinize kaybettiği nemi kazandıracağı gibi, gerekli ışıltıyı da verecektir.

HASSAS CİLTLER İÇİN YATIŞTIRICI MASKE

hassas ciltler için öneriler

Malzemeler:

1 adet elma

1 adet patates

1 adet salatalık

Yukarıdaki malzemelerin hepsini püre haline getirdikten sonra derin bir kap içerisinde karıştırıyoruz. Göz kararı bir kıvam alana dek karıştırdığımız maske hazır olduktan sonra yüzümüzün tamamına sürüyoruz. 1 saat beklettikten sonra yüzünüz maskeden arınana dek ılık su ile durulamanız yeterli olacaktır. Haftada bir defa kullanabileceğiniz bu maske sayesinde cildiniz pamuk gibi olacak.

HASSAS CİLTLER İÇİN GÜNLÜK BAKIM MASKESİ

Malzemeler:

1 tatlı kaşığı krem şanti

1 adet muz

Bir adet muzu, temiz bir kase içerisinde püre haline getirdikten sonra krem şanti ile beraber karıştırıyoruz. Homojen bir karışım elde ettikten sonra maskeniz hazır demektir. Hazırladığınız maskeyi cildinize iyice yedirdikten sonra 15 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Bekleme işlemi sonunda, yüzünüzü ılık su ile cildiniz tamamen durulanana kadar temizliyorsunuz. Cildinizi onaracak ve bakım yapacak bu maskeyi haftada bir kere uygulamanız yeterlidir.

Bugünlük bu kadar 🙂 Cilt bakımı kategorimizdeki diğer yazılarımızı da mutlaka okuyun.Diğer cilt tipleri için maske tariflerimin devamı gelecek hanımlar, bekleyiniz!!!


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir