Cilt Bakımı

Kuru ciltler için muz maskesi yapımı – Kuru cilt bakım maskesi

tarafından tarihinde yayınlandı.

Kuru cilt, bakımı oldukça zor ve zahmet gerektiren bir cilt tipidir. Hem neme hem de yağa ihtiyacı olan kuru cilt, diğer cilt tiplerine oranla daha fazla bakım ister. Kuru cilt, her zaman gergindir ve özellikle kış aylarında pul pul dökülmelere sebep olur. Nem oranı düşük olduğu için ciltte erken yaşlanmalar görülebilir.Bu problemleri en aza indirgemek için dikkat etmeniz gereken bazı ufak noktalar var, önce onları sıralayacağım. Sonrasında ise kuru ciltler için maske yapımı ile ilgili tarifimi sizlerle paylaşacağım.

Kuru cilt bakımı yapılırken, öncelikle her cilt tipinde olduğu gibi cilt temiz olmalıdır. Cilt temizliği yapılmadan önce, yüzünüzde makyaj varsa derinlemesine temizlenmelidir. Sonraki adım cildin genel temizliğidir. Bu genel temizlik için en iyi yardımcınız, cilt temizleme sütüdür. Kuru cilt için en uygun temizleme ürünü olan temizleme sütleri alkol içermez ve içeriğindeki besleyici yağlar sayesinde cildin nemini geri kazanmasını sağlar. Üstelik yıkama gereksinimi duyulmadan kolaylıkla evde uygulanabilen bir üründür. Kuru ciltlere, mecbur kalınmadığı sürece peeling yapılmamalıdır. Kuru cilde peeling uygulaması yapılsa dahi, cildi fazla tahriş etmeden yumuşak hareketlerle yapılmalıdır ve ciltte uzun süre kalmaması tavsiye edilir.

Kuru ciltler için tonik kullanımına gelecek olursak, seçeceğiniz tonik mutlaka alkolsüz olmalıdır. Alkol kuru cildi daha da kuruttuğu gibi, alkol içeren tonikler cilde uzun vadede büyük zararlar vermektedir. Ciltte renk değişimleri, kuruluk sorunu, pul pul dökülmeler, kaşıntı bu zararlardan sadece birkaçıdır. Bu sorunları en aza indirgemek için ph değeri düşük ürünler tercih edilmesi sağlıklı olacaktır.

Sizlere kuru cildin özelliklerini ve bakım yaparken dikkat edilmesi gerekenleri biraz olsun anlatmaya çalıştım. Şimdi sıra, benim de denemiş olduğum ve çok memnun kaldığım bir cilt maskesini anlatmaya geldi. Tarifini vereceğim bu maskenin faydasını denediğiniz an göreceğinize eminim. Tecrübeyle sabit demekten başka bir şey diyemiyorum ve tarifime geçiyorum.

kuru ciltler için muz maskesi yapımı

Öncelikle gerekli malzemelerden bahsedelim;
1 adet orta boy muz
1 tatlı kaşığı bal
1 yemek kaşığı yoğurt

muz maskesi yapımı için gerekli malzemeler

Ufak bir kase içerisinde 1 adet muzu çatal yardımıyla eziyoruz. Muzu ezdikten ve kıvamlı bir hale getirdikten sonra yoğurt ve balı da içerisine ekliyoruz. Malzemelerin tümünü homojen bir karışım elde edene kadar karıştırıyoruz. Benim hazırladığım maske aşağıdaki gibi oldu. Sizin de elde edeceğiniz kıvam buna benzer olmalıdır.

muz maskesi sonuç

Hazırladığımız maskeyi bir fırça ya da eldiven yardımıyla yüzümüze masaj yaparak yediriyoruz. Göz çevresini sınır kabul etmeyi ve maskenin içeriği ne olursa olsun gözlerimize gelmemesine dikkat ediyoruz. Maskeyi yüzümüze tamamen yedirdikten sonra 10-15 dakika kadar bekliyoruz. Bekleme esnasında yüzünüzde yanma ve kaşıntı gibi durumlar oluşacaktır, endişeye gerek yok. Bal ve yoğurdun içeriğindeki düşük miktardaki asit bunun sebebidir ve zararı yoktur,korkmayın.

muz maskesi

10 dakika bekledikten sonra yüzümüzü ılık su ile nazikçe yıkıyoruz. Muz maskesinin temizlenmesi diğer maskelere oranla daha zahmetli, bu yüzden cildinizin maskeden tamamen arındığına emin olana kadar yüzünüzü yıkamaya devam edin. Yıkama işlemi sonlandığında aynaya bakmanızı istiyorum. Gözenekler temizlenmiş ve cildiniz nefes alıyor olacak, değişimi o kısacık anda göreceksiniz.

Diğer cilt maskesi önerileri ve cilt maskesi tarifleri için cilt bakımı kategorimize göz atabilirsiniz. Ayrıca cildinizde ton farklılığı gibi bir problem yaşıyorsanız Savaş’ın yazdığı Ciltteki ton farklılıkları nasıl giderilir? başlıklı konuyu okumanızı tavsiye ederim. Güzel günler!


2 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir