Saç Modelleri

Yüz şekline göre saç kesimleri

tarafından tarihinde yayınlandı.

Saçlar kadınların en önemli aksesuarlarından biridir. Bu yüzden saç kestirirken bu konuda biraz bilgili ve araştırmış olmakta fayda var.Bu konuda size yüz şeklinize göre saç seçiminden bahsedecegim.Saç modelinizi değiştirmeden önce dikkat etmeniz gereken en önemli şey; Yüz tipinize uygun saç modeli seçmenizdir.Yüz tipinize uygun bir saç stili seçtiğinizde çok daha uyumlu ve şık bir görünüm elde edersiniz. Ayrıca yüzünüzün sevmediğiniz özellikleri doğru saç modeli ile gizleyebilir veya isteğinize göre öne çıkarabilirsiniz.

Bayan Yüz tipleri

Yüz şekilleri yuvarlak, oval, üçgen, kalp ve uzun olmak üzere farklılıklar gösterir.

Önden çekilmiş bir fotografınızla aşağıdaki yüz şekillerinden kendinize en yakınını bulabilirsiniz.

Eğer yüz şeklinizin hangi şekil olduğunu bulduysanız, Şimdi sıra size yakışacak ve  sizi güzel göstercek saç modelini bulmaya geldi. İşte bu noktada size uygun saç modelini bulmak için size yardımcı olacağız. İlk olarak oval yüz şekline uygun saç modellerinden bahsetmek istiyorum.

Oval Yüz Şekli için Saç Modelleri

Oval yüz hemen hemen her türlü saç kesimine uygun bir yüz tipidir. Kuaföre gittiginizde bir çok seçenek arasından seçim yapabilirsiniz.

Kararsız bir insansanız bu sizin için zor bir seçim süreci olabilir, ama bir yandan sanslısınız.Çünkü seçeceginiz bir çok model sizin için yüz tipiniz için uygun ve dogru model olacaktır. Şimdi ova yüz şekli için saç modelini seçerken  dikkat etmeniz gerekenler şeylerden bahsetmek istiyorum.

Oval yüze sahipseniz yüz hatlarınızı kapatmayacak şekilde, katlı saçlardan daha çok, düz aynı hizada kesilmiş saçlar kullanarak yüz hatlarınızı belirginleştirin. Uzun yada kısa saça dalgalı yada kıvırcık istediginiz şekilde birleştirip kendinize yakışan tarzı belirleyebilirsiniz.Sonuç olarak katlı saçdan uzak durmanız sizin için en iyi seçenek olucaktır.
Oval yüz için saç modelleri
Oval yüz için saç modelleri
Oval yüz için saç modelleri
Oval yüz için saç modelleri

Kare yüz şekli için saç modelleri

Kare yüzlerde en göze çarpan kısım köşeli çenelerdir. Bence çok karakteristik bir yüz şeklidir ve karizmatik bir yapısı vardır. Çenenin köşe kısımlarını yumuşatmak bu yüz tipinde en önemli noktadır. Bob tarzı, küt veya katlı kesimler denemelisiniz. Yüzünüzü ovale yaklaştırmak isterseniz, omuz hizasında kesilen asimetrik saçlar yada yuvarlak kahküllerde kullanabilirsiniz. Kare yüz şekline uygun saç modellerimizi inceleyip beğendiğiniz bir saç kesimini uygulayabilirsiniz.

Yuvarlak Yüz şekli için Saç Modelleri

Yuvarlak yüz şekline sahip olmak biraz zor bir iştir. Doğru saç kesimi kullanmanızın, güzel görünmenizdeki etkisi çok büyüktür. Yüzünüzü yuvarlak görünümden çıkartıp daha uzun ve ince göstermeniz gerekmektedir. Saçın üstü kısımlarını kabartarak, hacim kazandırarak yada saçınızı ortadan ayırarak suratınızı daha ince ve uzun gösterebililirsiniz.Bunlar bu yüz şekli için önemli ipuçlarıdır. Uzun dogal dalgalı saç modelleri veya, çene kısmından başlayan katlı saç modelleride tercih edebilirsiniz.
Kare yüz için saç modelleri
Kare yüz için saç modelleri
Kare yüz için saç modelleri

Üçgen Yüz şekli için Saç Modelleri

Bu yüz şeklinde en belirgin olan kısım dar ve sivri çene yapısıdır. Yüz şekli karşıdan bakıldıgında ters bir üçgeni andırır. Tercih etmemiz gereken saç stilleri; çeneyi arka planda bırakıcak saç modelleri olmalıdır. Saç uçlarına verilen hacimler, çene hızasından başlayarak saç uçlarına yapılan dalgalar daha orantılı bir görüntü ortaya çıkartıcaktır. Bu yüz tipinde dikkat etmeniz gereken seylerden biriside kısa veya düz saçlardan, katsız kesimlerden uzak durmanız gerektiğidir. Bu yüz tipine sahipseniz ve ısrarla kısa saç istiyorsanız, enselerden öne dogru uzayarak gelen saç kesimini, tepe kısmını hacimlendirerek kullanabilirsiniz.
Üçgen yüz için saç modelleri
Üçgen yüz için saç modelleri
Üçgen yüz için saç modelleri

Kalp şeklinde Yüz İçin Saç Modelleri

Kalp Biçimindeki yüzlerde dikat edilmesi gereken 2 önemli nokta vardır. Bunlardan birisi alın biriside çene kısmıdır. Alındaki açıklıgı kapatmak için perçemli saçlar kullanılıp, çene kısımdaki  üçgenligi hafifletmek içinde saçı çene hizasından itibaren hacimlendirilmesi gerekemtedir. Bunlara dikat edildigi taktirde uzun veya orta saç boyutları kullanılarak kendiniz için en uygun stili bulabilirsiniz.
Kalp şeklinde Yüz İçin Saç Modelleri
Kalp şeklinde Yüz İçin Saç Modelleri

Uzun Yüz Şekli İçin Saç Modelleri

Bu yüz tipinde dikat edilmesi gerekilen nokta yüzün genişliğidir. Bu tip yüzlerde uzunluk, genişlikten büyük olduğunda orantısız bir görüntü ortaya çıkar. Bu orantısızlığı en aza indirmek, saçlarınıza hacim verilerek sağlanabilir. Kıvırcık yada dalgalı saçlar yüzü ovalleştirir. saç modeli seçerken uzak durmanız gereken saç modelleri; uzun düz yada kısacık kesilmiş saçlar. Kısa saç kullanmak isterseniz en kısa hali çene hizası olmalıdır. Yüzünüzü daha kısa göstermek için düz kahküller veya yana taranmış perçemleride tercih edebilirsiniz.
Uzun Yüz Şekli İçin Saç Modelleri
Uzun Yüz Şekli İçin Saç Modelleri
Uzun Yüz Şekli İçin Saç Modelleri
Uzun Yüz Şekli İçin Saç Modelleri

Umarım yukarıda ki saç modelleri arasından kendinize uygun olan saç modelini seçebilirsiniz. Eğer daha fazla saç modeli görüntülemek isterseniz , diğer konularımızı incelemenizi öneririm.


4 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir