Makyaj Teknikleri

Yüz şekline göre kontürleme nasıl yapılır?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Yüz kontürleme işlemiyle yüzünüzde istemediğiniz yerlerin gölgede bırakılması, istediğiniz yerlerin ön plana çıkarılması sağlanır. Koyu renkli bölgeler yüzünüzdeki o alanları geri plana iter, aydınlık bölgeler ise ön plana çıkarır.

Kontürleme yaparken yüz şeklinizi göz önünde bulundurarak gölgeleme yapmalısınız. Yüz tipleri; oval, üçgen, kare, uzun, ters üçgen, yuvarlak, kalp, elmas olarak çeşitlendirilir.

Yüz şekline göre kontürleme nasıl yapılmalıdır?

gölge makyajı

*Oval yüz en ideal kabul edilen yüz şeklidir. Yapılan her kontürleme işleminin amacı da yüzün oval yüz şekline benzetilmesidir.

*Yuvarlak yüz şekli için yapılacak kontürleme, yan kısımlardan dikey olarak yapılmalıdır. Amaç yuvarlak olan yüz şeklinde hatları belirleyerek ince görünmesini sağlamaktır.

*Kare yani köşeli yüz şekli için yapılacak kontürleme ise köşeli olan alın ve çene kısımlarına bronzer sürerek oraların arka plana atılması ve hatların yumuşatılmasıdır.

*Üçgen yüze ise alın kenarlarına kontürleme yapmak yeterlidir.

*Ters üçgen yüze, elmacık kemiklerinin altından başlanarak çene çıkıntısına kadar kontürleme yapılır.

*Uzun yüzde ise alında saç diplerinden başlanarak hafif bir kontürleme yapılır. Çene de ise uç kısma bronzlaştırıcı sürülür.

Oval yüz en ideal yüz şekli olarak kabul edildiği için kontürleme yapmaya gerek kalmadan sadece alın ve göz altlarının aydınlatıcı ile aydınlatılması mükemmel bir görünüm için yeterli olacaktır. Aydınlatıcı olarak ten renginden bir iki ton açık olan bir aydınlatıcı tercih edilmelidir. Burnunuzu olduğundan daha küçük göstermek için burnunuzun her iki yan tarafına da bronzlaştırıcı sürün. Burnunuzun daha kalkık gözükmesini için burnunuzun altına da bu işlemi uygulayabilirsiniz.
gölgeli makyaj

Kontürleme için gerekli malzemeler

Yüz kontürleme yapmak için allık, stick fondöten veya bronzlaştırıcı kullanabilirsiniz. Uygulama sırasında mutlaka makyaj fırçası kullanmalısınız. Bunun için bronzlaştırıcı veya kontür için özel üretilmiş fırçaları kullanabilirsiniz. Kullandığınız bu ürünlerin cilt renginizden 2 ton koyu olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde istediğiniz mükemmel sonucu elde edemezsiniz. Aynı şekilde kullandığınız aydınlatıcı ürünlerde cilt renginizden 2 ton açık olmalıdır. Aydınlatıcının kullanılacağı yerleri, gün ışığına çıktığımızda yüzümüze ışığın vurduğu yerlere göre belirleyebilirsiniz. Doğru yapılan bir kontürleme işlemi ile yüzünüzün istediğiniz hatlara benzemesi oldukça kolaydır. Bu işlemin doğal durması için gölgelendirmelerinizi bolca yayın, kesik çizgi görünümlerinin oluşmamasını sağlayın. Tüm bu işlemlerden sonra yüz şekliniz ne olursa olsun sizde yüz kontürleme makyajı ile mükemmel bir görünüme sahip olacaksınız.

 


4 Yorum var

      Yorum yapın

      E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir