Cilt Bakımı

Yazın Cilt Nasıl Korunur, Cilt Bakımı Nasıl yapılır?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Cilde bakım yapmak her mevsimde gerekli. Ancak yaz aylarında bu çok daha önemli bir hale geliyor. Isınan havalar ve güneş ışınları cildinize çok daha fazla zarar verebiliyor. Bunun için cilt bakım rutininizi mevsimlere göre değiştirmenizde fayda var. Yaz aylarında nemin de etkisiyle ciltteki yağ üretimi fazlalaşır. Ve bu da gözeneklerin çok daha büyümesine sebep olur. Bunun yanı sıra güneşin etkileri de ciltte lekelenmelere sebep olabilir.

yazın cilt bakımı

Kuru ciltliyseniz yaz aylarındaki yağlanma sizin için iyi olabilir. Ancak yağlı ciltliler için yaz ayları cilt bakımından kötü sonuçlar doğurabilir. Bunun için doğru ürünler kullanmalı ve cilt bakımına önem verilmelidir. İşte yazın cilt bakımı tüyoları.

Yazın Cilt Nasıl Korunur?

Cildiniz için kullandığınız günlük ürünlere dikkat etmenizde fayda var. Eğer günlük olarak cilt temizleyicisi kullanıyorsanız yaz aylarında yağ bazlı olmamasına dikkat edin. Çünkü yağ bazlı ürünler gözeneklerinizin tıkanmasına sebep olur. Bu da sivilce oluşumunun önünü açar. Eğer temizleme jelleriniz cildinizi aşırı kurutacak bir yapıdaysa cildiniz daha fazla yağ üretmeye başlar. Bu durum ise normal ya da yağlı cilt tipleri için kötü sonuçlar doğurur. Bunun için mutlaka ama mutlaka yaz aylarında cilt tipinize uygun ürünlerle cildinizi temizlemeye özen gösterin.

yazın güneşten korunmak için şapka

Yaz aylarında cildiniz ekstra özen ve bakım ister. Güneşin zararlı ışınlarının cildinizi oldukça yıprattığı bu mevsimde mutlaka şapka kullanmalısınız.

Her ne kadar yaz aylarında nemden dolayı cildinizin nemlendiriciye ihtiyacı olmadığını hissetseniz de nemlendirici kullanmaktan vazgeçmeyin. Yaz aylarında su bazlı nemlendiriciler kullanarak cildinizi rahatlatabilir ve güneş ışınlarına karşı da koruyabilirsiniz. Yazın günlük cilt bakımında en önemli şey güneş koruyucu kullanmaktır. Makyajdan önce nemlendiriciden sonra mutlaka güneş koruyucusunu yüzünüze uygulamalısınız. Tercih etmeniz gereken güneş koruyucunuzun suya ve tere dayanıklı olmasında fayda var. Bu şekilde uzun süre terlemelere karşı koyabilir ve gün içinde cildinizi iyi bir şekilde korur. Güneş kremini yüzünüze fazla fazla uygulayarak etkisini arttıracağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bir çay kaşığı kadar krem, hem yüzünüze hem de boynunuza yetecektir.

Makyajınızda kullandığınız ürünlerin de yağ bağlı olmamasına dikkat etmenize fayda var. Bu şekilde gözeneklerinizin kapanmasını ve sivilcelerin oluşmasını engellemiş olursunuz. Yaz aylarında cildinizde leke oluşturabilecek makyaj malzemeleri kullanmamalısınız.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir