Makyaj Teknikleri

Yağlı Ciltler İçin Makyaj Önerileri ve İpuçları

tarafından tarihinde yayınlandı.

Yağlı cilde sahip olmak birçok açıdan zordur. Hem sivilce çıkmasını engellemek, hem temizlemek hem de makyaj yapmak çoğu zaman zor gelebilir. Yağlı ciltlerin en büyük sorunu özellikle T bölgesinde oluşan parlamadır. Yaz aylarında daha da artan bu parlama çoğu kişinin pek rahatsız olduğu bir durumdur. Cildin yağlanması ve parlaması makyajın kalıcılığını da azaltır. Bu yüzden yağlı cilt tipine sahip kadınların doğru malzemelerle doğru makyaj yapması çok önemlidir. İşte yağlı cilde sahip olanları dikkat etmesi gereken makyaj önerileri..

Yağlı Cilt Makyajı

Yağlı ciltler için makyaj yaparken dikkat etmeniz gereken birçok şey var.Şimdi yağlı cilt makyajı ile ilgili bilmeniz gerekenleri anlatacağım. Bunlara dikkat ettiğiniz taktirde yağlı cildinize makyaj yapmak sandığınızdan daha kolay ve başarılı olacak! Başlıyoruz 🙂

Yağlı Ciltler İçin Makyaj Önerileri

Makyajınızın kusursuz ve kalıcı olmasını istiyorsanız yapacağınız ilk şey cildinizi temizlemek olmalıdır. Yıkanmış ve temizlenmiş bir cilt makyaja hazır demektir. Bir tonik yardımıyla cildinizin yatışmasını sağlayabilirsiniz. Birçok kişi yağlı ciltlerin nemlendiriciye ihtiyaç duymadığını düşünse de bu fikir tamamen yanlıştır. Çünkü her cilt nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz nemlendirici tercihiniz yağsız formüle sahip ürünlerden yana olmalıdır.

yağlı cilt makyaj
Makyajın kalıcılığını artırmak ve fondöteninizin daha kusursuz görünmesini sağlamak için mutlaka makyaj bazı kullanmalısınız. Makyaj bazları içeriğindeki etken maddeler sayesinde gözeneklerinizi sıkılaştırır ve böylece çok daha pürüzsüz bir görünüm oluşturur. Bir de matlaştırıcı özelliği bulunan bir baz kullanırsanız parlama sorununu da büyük ölçüde kontrol altına almış olursunuz. Yağlı ciltlerin sık sık başına gelen göz kapağında far çizgisi oluşması sorununu da far bazı kullanarak alt edebilirsiniz.

Yoğun yapılı ve fazla kapatıcılığı olan ürünler cildinizin daha da yağlanmasına sebep olur. Bunun yerine hafif yapılı ürünleri tercih etmenizde fayda var. Yağsız fondötenlerin yanı sıra BB krem gibi yağlı ciltlere de özel olarak üretilen ürünleri kullanabilirsiniz.

Yağlı cilde sahip olanlar için pudra olmazsa olmaz bir üründür. Ten makyajının ardından uygulayacağınız pudra mat görünüm elde etmiş olursunuz. Ancak normal pudraları çok fazla uyguladığınızda yüzünüzde bir tabaka hissi oluşabilir. Bu yüzden transparan pudra tercih ederseniz hem bu sorunu çözmüş hem de daha başarılı bir görünüm elde etmiş olursunuz.

Transparan pudrayı gün içinde de sık sık T bölgenize uygulayabilirsiniz. Eğer ne yaparsanız yapın gün içinde parlama sorunuyla karşılaşıyorsanız yağ emici mendiller sizin için ideal bir çözüm olacaktır. Makyaj çantanızda bulunduracağınız bu mendillerle gün içinde makyajınızı bozmadan yüzünüzdeki parlamayı yok edebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında makyajın dayanıklılığı yağlı ciltlerde çok daha azdır. Bunun önüne geçmek için suya dayanıklı göz kalemi, rimel ya da eyeliner kullanabilirsiniz.

Yukarıda anlattıklarıma dikkat eder ve doğru şekilde uygularsanız ne kadar yağlı bir cilt tipine sahip olursanız olun başarılı ve tam olarak istediğiniz makyajı yapabilirsiniz.Makyaj ile ilgili diğer yazılarımız ve ipuçlarımız için makyaj ipuçları bölümümüzü incelemeyi unutmayın 🙂


1 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir