Cilt Bakımı

Ağır Makyaj Sonrası Cilt Temizliği Nasıl Olmalıdır?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Kadınların kendilerini daha iyi hissetmek için tercih ettiği makyaj her ne kadar güzelliği desteklese de bir noktada cilt için zararları bulunuyor. Tüm gün yüzünüzde duran makyaj, gözeneklerinizin nefes almasını engeller ve birtakım cilt problemlerine neden olabilir. Eğer makyaj kullanımını bilinçli olarak yapmak istiyorsanız temizliğine de aynı ölçüde önem vermelisiniz. Özellikle özel davetler, kutlamalar ya da farklı etkinlikler için yapılan ağır makyaj, gün sonunda mutlaka temizlenmelidir.

Cildinizin güzelliğini bozmamak ve bir sonraki makyaja kadar nefes almasını sağlamak için doğru bir temizleme sürecinin izlenmesi şart. Ağır makyaj yaparken kullanılan makyaj bazı, fondöten, kapatıcı, pudra, bronzer, aydınlatıcı gibi ten makyajı ürünleri cildinizi kaplar ve gözeneklerinizin tıkanmasına neden olur. Bu açıdan etkinlik biter bitmez evinize geldiğinizde yapacağınız ilk şey cildinizi bu ürünlerden temizlemek olmalıdır. Peki ağır makyaj sonrası cilt nasıl temizlenmeli?

Makyaj Sonrası Cilt Temizliği

makyaj temizliği

Makyaj sonrası cilt temizliği için aşağıdaki maddeleri dikkatlice okuyup uygulayın.

  • Kısıtlı zamanlarda makyajı temizlemek için kullanılan, makyaj temizleme mendilleri ağır makyaj yaptığınız günlerde tercih edilmemelidir. Ayrıca yüzünüzde kullandığınız çok sayıda makyaj ürününü çıkarmak için ılık suda yıkamanız şarttır.
  • Bir temizleme jeli ya da köpüğü yardımıyla hafif hareketlerle ovalayarak makyajınızı çıkardıktan sonra birkaç dakika cildinizin dinlenmesini bekleyin.
  • Ağır makyajlar kimi zaman yıkama ile tamamen temizlenemeyebiliyor. Böyle bir durumda yapabileceğiniz ufak ama etkili ipuçları var. Gözünüzde kalan rimel kalıntıları ya da cildinizde kalan kalıntıları temizlemek için birkaç damla zeytinyağını elinize damlatın ve ellerinizi ovalayarak ısıtın. Sonrasında yağı cildinizde gezdirin ve ovalayın. Zeytinyağı hem cildinizi besleyecek, hem masaj yapmış hem de makyaj kalıntılarını tamamen temizlemiş olacaksınız. Sonrasında yine ılık su ile cildinizi yağdan arındırabilirsiniz.
  • Cilt temizliğinin ardından cilt bakımına bir tonikle devam edebilirsiniz. Cildi yatıştırmak ve rahatlamak için içeriğinde paraben ve alkol olmayan tonikleri tercih edebileceğiniz gibi doğal gül suyu da kullanabilirsiniz. Gülsuyunu buzdolabında bekletirseniz yüzünüze soğuk bir şekilde uygulayabilir ve cildinizin sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. Gözeneklerinizi daha iyi sıkılaştırmak ve daha iyi bir rahatlama sağlamak için gülsuyunu buz kalıplarına dökerek de kullanabilirsiniz.
  • Tüm bu temizlik ve bakım sonrası cilt tipinize uygun bir krem ile cildinizi nemlendirmeyi unutmamalısınız.

Yukarıda anlattığım taktikler ile ağır makyaj sonrası cilt temizliğinizi sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz.


4 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir