Sağlık

Vajinal Mantar Nedir? Vajinal Mantar Belirtileri ve Tedavisi

tarafından tarihinde yayınlandı.

Bir enfeksiyon hastalığı olan vajinal mantar kadınların %75’inde görülüyor. Birçok kadın hayatında en az 1 kere bu rahatsızlığa yakalanabiliyor. Yüksek dozda antibiyotik alımı ya da gebelik gibi nedenlerle ortaya çıkabilen bu rahatsızlık kolayca iyileşiyor. Bazı kadınlarda kronikleşen vajinal mantar rahatsızlığı genellikle cinsel ve psikolojik sorunlar sonrasında ortaya çıkıyor.

Vajinal Mantar Nasıl Anlaşılır?

Vajinal mantar belirtileri oldukça anlaşılabilir türdendir. Gece saatlerinde fazlalaşan kaşıntılar oluşabilir. Sıcak ortamlarda ya da sıcak havalarda bu kaşıntılar çok daha fazla olur. Genital bölgenin dış kısmında yanmalar meydana gelir. Cinsel ilişki sırasında acı ve yanma hissedilebilir. Vajinal akıntının yanı sıra şişlik ve kızarıklık da meydana gelebilir. Şiddetli kaşımalarla kanama ya da soyulma gibi durumlar da gözlenebilir. Eğer bunlardan birkaçı sizde varsa vajinal mantar rahatsızlığınız olabilir. Tespit etmek için mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Vajinal Mantar Neden Olur?

Vajinal mantar rahatsızlığın ilk oluşma nedenlerinden biri gebeliktir. Gebelik döneminde hücresel bağışıklıkta azalma meydana gelir. Bu da mantar oluşumunu tetikler. Bunun yanı sıra fazla antibiyotik kullanımı da mantara sebebiyet verebilir. Antibiyotikler vajinanın pH dengesini bozar ve bu da rahatsızlıkların önünü açar. Bağışıklık sisteminde baskı oluşması da mantar oluşumunu tetikleyebilir. Aynı şekilde hormon kullanımı da bu rahatsızlığı meydana getiren etmenlerden biridir. Eğer naylon içeren sentetik çamaşırlar kullanıyorsanız bu nemlenmesine sebep olduğu için mantar oluşturabilir. Bu nedenlerin yanı sıra tiroid, şeker gibi hastalıklar da vajinal mantar oluşumuna zemin hazırlayan hastalıklardandır. Kullandığınız pedler, tamponlar veya parfümlü, kimyasal barındıran vajinal temizlik ürünleri de vajinal mantar rahatsızlığına sebep olabilir.

Vajinal Mantar Nasıl Tedavi Edilir?

Bir jinekoloji uzmanına danışabilir ve ilaç tedavisi ile vajinal mantarı sonlandırabilirsiniz. İlaç tedavisinin yanı sıra bitkisel tedavi ile bu rahatsızlıktan kurtulmak da mümkündür. İlaçlar 7-15 gün arasında etki eder ve bu sürede mantar tamamen yok olur. Her ne adar bitkisel olarak mantar tedavisi yapılabileceği söylense de en etkili ve doğru yolu bir uzmana danışmak ve onun tavsiyelerini dinlemektir. İlaç tedavisi ile kısa sürede ve güvenli olarak bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir