El ve Ayak Bakımı

Topuk Dikeni İçin Bitkisel Çözüm

tarafından tarihinde yayınlandı.

Günümüzde pek çok kişi topuk dikeni problemi ile karşılaşıyor. Dönemsel olaak görülse de son derece acı veren ve günlük aktiviteleri kısıtlayan bir rahatsızlık olan topuk dikeni genellikle kadınlarda görülüyor. Topuk dikeni ile sık sık karşı karşıya kalıyorsanız ve bir uzmana danıştığınız halde çözüm bulamadıysanız bitkisel çözümlerle acınızı en aza indirebilirsiniz.

Topuk Dikeni Nasıl Geçer?

Öncelikle topuk dikeni rahatsızlığı yaşayan kişilerin yaptığı en büyük hata, ağrıdığı için topuğun üzerine basmamaktır. Oysaki üstüne basmadıkça ağrınız daha da artar. Bu açıdan yürümekten kaçınmak yerine ağrının üstüne gitmelisiniz. Bunun yanı sıra evde yapabileceğiniz bitkisel çözümlerle de ağrının önüne geçebilirsiniz.

Topuk Dikenine Bitkisel Yöntemler

Bu rahatsızlığı gidermek için siyah kuru üzüm kullanabilirsiniz. Bir havanda yarım çay bardağı kırmızı pul biberini dövün ve üzerine yarım çay bardağı kuru üzüm döktükten sonra ezmeye devam edin. Her akşam yatmadan hemen önce bu karışımı topuklarınıza sürün ve bir bez ya da tülbentle ayağınızı sarın. Tüm gece bu karışımı topuklarınızda bekletmelisiniz. Sabah ayaklarınızı ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu karışımı 3 gün boyunca uygularsanız topuk dikeninin ağrılarını en aza indirmiş olursunuz.

Bitkisel yağlar da bu rahatsızlık için oldukça faydalı. Bir kap içerisinde kantaron yağı, çörek otu ve papatya yağını iyice karıştırın ve topuklarınızı ovarak bu yağı yedirin. Bu yağ karışımını düzenli olarak topuklarınıza sürer ve masaj yaparsanız ağrılarınızın tamamen yok olmasını sağlayabilirsiniz. Bu karışıma dilerseniz zeytinyağı ya da vazelin de ekleyebilirsiniz.

Topuk dikeni ile baş etmenin bir diğer yöntemi ise lahana kürüdür. Bir kap içinde yarım domatesin üzerine elma sirkesi ve biberiye yağı dökün. Daha sonra topuklarınızı bu karışım ile ovun. Masaj yaparak iyice yedirdikten sonra lahana yaprağını topuğunuza sarın ve üzerine çorap giyin. Bu şekilde sabaha kadar bekletmelisiniz. Sabah ayaklarınızı ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bir hafta boyunca her gün bu kürü uygularsanız topuk dikeninden tamamen kurtulabilirsiniz. Topuk dikeninde ağrılar özellikle akşam saatlerinde başladığı için bu kürü akşam yatmadan önce yaparsanız ağrılar için çok daha etkili olacaktır.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir