El ve Ayak Bakımı

Kuruyan Eller İçin Bakım Tüyoları

tarafından tarihinde yayınlandı.

Kış ayları cildimizin en çok kuruduğu dönemdir. Özellikle ellerimiz bu aylarda çok daha fazla kurur ve çatlar. Hava kuruluğu, soğukluğu ve sertliği bu kuruluğa sebep olur. Bu açıdan el bakımınıza kışın çok daha fazla özen göstermeniz gerekir. Hava soğukluğunun yanı sıra elinizin temas ettiği kimyasallar, suda fazla kalması gibi farklı nedenler de ellerimizin kurumasına sebep olur. İşte bu sorunun önüne geçmek için yapabileceğiniz harika el maskesi tarifleri mevcut.

İşte el bakımı için maske tarifleri

Kuruyan Ellere Bal Bakımı

İhtiyacınız olan malzemeler;

  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 su bardağı su

Isıtıp ılık hale getirdiğiniz suyu bir kaba alın ve ellerinizi 10 dakika kadar bu suyun içinde bekletin. Elleriniz yumuşadıktan sonra aynı kabın içerisine zeytinyağı ve balı da ekleyin ve 5 dakika daha bekletin. Sonrasında ellerinizi ılık su ile durulayabilirsiniz. Bu işlemi haftada 1 kere yaparak ellerinizdeki kuruluğu yok edebilir ve pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.

Kuru Eller İçin Kil Maskesi

İhtiyacınız olan malzemeler;

  • 2 tane yumurta sarısı
  • 1 tatlı kaşığı badem yağı
  • 1 tatlı kaşığı kil
  • 2 su bardağı su

İki yumurta sarısını bir kaba koyun ve ardından badem yağı ile kili ekleyin. Karıştırıp krem kıvamına getirdikten sonra ise yaklaşık 10 dakika kadar buzdolabında bekletin. Bu karışım katı bir hale geldikten sonra ellerinize sürüp 10 dakika bekletin ve daha sonra ellerinizi ılık su ile yıkayın. Bu doğal nemlendiriciyi haftada 2 kere ellerinize uygulayabilirsiniz.

Kurumuş Ellerinize Şeker Maskesi

İhtiyacınız olan malzemeler;

  • 1 tatlı kaşığı esmer şeker
  • 1 tatlı kaşığı kızılcık suyu

Ellerinizi yıkayıp temizledikten sonra bir fincanın içinde esmer şeker ve kızılcık suyunu iyice karıştırın ve ellerinizi bu karışımla ovalayın. Ovalama işleminden sonra 2 dakika kadar bekletin ve daha sonra ellerinizi ılık su ile durulayın. Bu maskeyi de haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Bu maske tariflerinin yanı sıra her gece yatmadan önce ellerinize bolca vazelin sürdükten sonra yün eldiven takın ve uyuyun. Sabah uyandığınızda ellerinizi ılık su ile yıkayın. Elleriniz nemli, yumuşak ve pürüzsüz olacaktır. Eğer su ile çok faza temasa geçiyorsanız da sık sık ellerinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir