El ve Ayak Bakımı

Limon ile Ayak Bakımı

tarafından tarihinde yayınlandı.

Limon, birçok soruna iyi gelen besinlerden biridir. Yemeklerde kullanılmasının yanı sıra çeşitli cilt maskelerinde de yer alır. Limon, ayak bakımında da oldukça iyi sonuçlar ortaya çıkarır. Ayak kokusunun yok edilmesi, hücre yenilenmesi ve ayakların daha bakımlı ve sağlıklı görünmesi için siz de limon kullanabilirsiniz.

Peki limon ile ayak bakımı nasıl yapılır?

Her ne kadar ayak bakımı eller kadar önemsenmese de özellikle yaz aylarında ayakların daha görünür olması ile bakım da önemli hale gelir. Siz de ayaklarınızın yumuşak ve pürüzsüz olmasını istiyorsanız düzenli olarak bakım yapmanız şart. Limon kullanarak yapılan bu bakım yalnızca ayaklarınızın daha pürüzsüz görünmesini değil aynı zamanda yorgunlukları da giderecek bir etki yapar.

Limon ile ayak bakımı yapmak için geniş bir leğen içerisine ılık su ve bir çay bardağı kadar limon suyu dökün ve ayaklarınızı bu su içinde 10-15 dakika kadar bekletin. Bu suda beklettikten sonra ayaklarınız bütün yorgunluğunu atar ve siz de kendinizi çok daha iyi hissedersiniz.

Gelelim diğer limon ile yapılan bakım kürlerine;

İhtiyacınız olan malzemeler;

  • 3 su bardağı su
  • 1 tutam papatya
  • 1 tane limonun kabuğu

1 tencerenin içine 3 su bardağı suyu koyun ve ısıtın. Daha sonra limon kabuğunu rendeledikten sonra suyun içine atın, kaynamaya başlamadan papatyayı da ekleyin ve karıştırın. Kaynadıktan sonra ılımaya bırakın ve daha sonra bir leğene koyun. Ayaklarınızı bu su içinde bekletebildiğiniz kadar bekletin.

Limon ile Ayak Peelingi Tarifi

Ayaklarınızda nasır ya da renk değişimi varsa bu peeling ile pürüzsüz hale getirebilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler;

  • 4 su bardağı su
  • 2 yemek kaşığı deniz tuzu
  • 1 adet limonun kabuğu
  • 1 yemek kaşığı nane yağı

Suyu bir tencerede kaynatırken içine rendelenmiş limon kabuklarını ve deniz tuzunu atın. Kaynadıktan sonra ılımasını bekleyin ve daha sonra suyu bir leğene boşaltın. Nane yağını da ekledikten sonra ayaklarınızı 10 dakika kadar bu suyun içinde ovun. Bekletirken ayaklarınızı ovabilir ya da ponza taşı kullanabilirsiniz.

Bu kürleri haftada 1 kere yaparak ayaklarınızın bakımını sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak yaptığınızda ayaklarınızdaki nasır, kuruluk, çatlaklık ya da diğer sorunların yok olduğunu görebilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir