El ve Ayak Bakımı

Ayak Detoksu Nasıl Yapılır?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Ayaklarımız, gün boyu vücudun yükünü taşır ve en çabuk yorulan organlarımızdan biridir. Birçok rahatsızlığın da ayaklarla ilgili olduğunu söylemek mümkündür. Baş ağrısından, eklem ağrılarına kadar pek çok rahatsızlık ayaklar ile tedavi edilebilir. Sağlıklı bir hayatın yanı sıra ayaklarınız da elleriniz kadar bakıma ihtiyaç duyar. Düzenli olarak peeling, masaj gibi bakımları yaparak ayaklarınızda oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçebilir ve daha sağlıklı ayaklara kavuşabilirsiniz. Ayaklar için yapılan detoks da bunlardan biridir.

Peki nedir bu ayak detoksu?

Ayaklarda biriken toksinleri atmak anlamına gelen detoks, daha sağlıklı ayaklara ulaşmak ve yorgunluğu atmak için tercih ediliyor. Çeşitli merkezlerde özel cihazlarla yapılabileceği gibi evde de detoks yapılabilir. Ayak detoksu cihazında bir ayak banyosuna koyduğunuz ayaklarınız bir süre bu suda bekletilir. Cihaz çalışarak ayaklarınızdaki toksinlerin atılmasını sağlar. Ayaklarınızdan çıkan toksinler suyun renklenmesine sebep olur. Bu renklerin birçok farklı anlamı bulunur. Ayak, iç organlarla ilgili çok ciddi bilgiler verir. Bu açıdan toksinlerin suda verdiği renkler de iç organlarınızda rahatsızlıklara işaret eder. Su siyah olduğunda karaciğer, yeşil olduğunda böbrekler, turuncu olduğunda eklemler, kırmızı olduğunda kan pıhtılaşması gibi anlamlar içerir.

Evde ayak detoksu uygulaması yapılabilir mi?

Merkeze gitmek için vaktiniz yoksa evde kendi imkanlarınızla da ayak detoksu yapabilirsiniz. Ayak detoksu makinesi alabileceğiniz gibi doğal malzemelerle de detoks yapabilirsiniz. Bir leğen ılık su içerisine 1 çay bardağı kaya tuzu, 1 adet limonun suyu ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı attıktan sonra tuz eriyene kadar suyu karıştırın. Daha sonra bu suyun içinde ayaklarınızı yarım saat kadar bekletin. Bu şekilde ayaklarınızdaki toksinlerden arınabilirsiniz. Ayaklarınızı sudan çıkardıktan sonra temiz bir havlu ile kurulayabilirsiniz. İlk seferde ayaklarınızda bir karıncalanma hissedebilirsiniz. Bu karıncalanma tamamen normaldir.

Toksin birikmesi; sigara ve alkol kullanan, sağlıksız beslenen, spor yapmayan kişilerde çok daha fazla olur. Bu açıdan yılda en az 2 kere ayak detoksu yapmakta fayda var. İç organlarınızda biriken atık maddeler ayak detoksu ile vücudunuzdan atılır. Yılda birkaç kere bu işlemi yaparak daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir