El ve Ayak Bakımı

Evde Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Bakımlı ayaklara sahip olmak birçok kişinin hayalidir. Bunun için doğru ayakkabı kullanımı ve ayak bakımı şarttır. Birçok kişinin şikayet ettiği ayak problemlerinden biri olan topuk çatlakları kişiyi hem rahatsız eder hem de ayakların kötü görünmesine sebep olur. Gün içinde uzun saatler boyunca ayakta kalıyorsanız, ayaklarınız ayakkabı içinde uzun süre duruyorsa ve düzenli şekilde bakım yapmıyorsanız siz de topuk çatlaklarından mustarip olabilirsiniz. Tıpkı cilt bakımı gibi ayaklarınız da düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Topuk çatlakları nasıl giderilir sorusuna verilebilecek en iyi yanıt ise ayak bakımıdır. Kuruluk sebebi ile oluşan çatlaklar cildinizin esnekliğini kaybettiğinin işaretidir. Topuklarınızda öncelikle hafif çatlaklar meydana gelir. Daha sonra bu çatlaklar ağrımaya başlar ve önlenmediği takdirde ise enfeksiyona dönüşebilir. Bu açıdan ayaklarınızın bakımına önem vermenizde fayda var.

Özellikle yaz aylarında ayaklarımız göz önünde olduğu için topuk çatlakları gibi sorunları ortadan kaldırmak son derece önemlidir. Giydiğiniz açık ayakkabılarda ayaklarınızın kötü görünmesini istiyorsanız siz de ayak bakımı uygulamalısınız. Topuk çatlaklarından kurtulmak için öncelikle her banyoda ponza taşı ile ölü derilerden kurtulmalısınız. Daha sonra içeriğinde e vitamini ve jojoba yağı içeren ayak kremleri ile ayaklarınızı nemlendirmelisiniz. Dilerseniz ayaklarınızın iyice nemlenmesi ve yumuşaması için bolca krem sürüp çorap geçirerek uyuyabilirsiniz. Böylece çorabın da etkisiyle krem ayaklarınıza iyice nüfuz eder. Ezilmiş aspirin ve vazelini karıştırarak da topuklarınıza uygulayabilirsiniz. Diğer bakım yöntemleri ise elma sirkesi döktüğünüz soğuk suyun içerisinde ayaklarınızı bekletmektir. Gül losyonu, aynısafa çiçeği içeren kremler, sarı kantolon, zeytinyağı gibi doğal ürünler de topuk çatlaklarına iyi gelir ve ayaklarınızın hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Bu yağları ayaklarınıza sürdükten sonra galoş giyerek uyursanız yağların cildinize daha iyi emilmesini sağlayabilirsiniz.

Bu bakımların yanı sıra topuk çatlaklarının önüne geçmek için ayakkabılarınızı kesinlikle çorapsız giymemeli, ayaklarınızı düzenli olarak nemlendirmeli, haftada 2 gün ayaklarınızı suda bekletmeli ve haftada en az 1 gün vazelin sürüp çorap ile uyumalısınız. Bu bakımları uygulayarak ayaklarınızın sağlıklı ve güzel görünmesini sağlayabilir ve dilediğiniz gibi ayaklarınızı sergileyebilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir