El ve Ayak Bakımı

Her Gün Yapmak İsteyeceğiniz Ayak Banyosu Tarifleri

tarafından tarihinde yayınlandı.

Bütün günü ayakta geçiren, ağır sporlar yapan ya da çabuk yorulan insanlardansanız ayaklarınızı düzenli olarak dinlendirmeniz gerekir. Bunun en iyi yolu da dinlendirici ayak banyosu yapmaktan geçer.

Evde Ayak Banyosu Tarifleri

Ayağınızın bütün yorgunluğunu alacak, ferahlatacak ve sizi dinlendirecek bir ayak banyosuna ne dersiniz? Kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelerle evde kendi kendinize dinlendirici ayak banyosu hazırlayabilirsiniz. Nasıl mı? İşte evde kolayca uygulayabileceğiniz 4 farklı ayak banyosu tarifi!

Naneli Ayak Banyosu Tarifi

Kaslarınızı ve cildinizi ferahlatacak olan nane ile ayak ağrılarınızdan kurtulabilir ve ayak yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Bileğinize kadar gelecek su ile dolu kovaya 1 çay kaşığı nane yağı, 1 çay kaşığı okaliptüs yağı dökün ve karıştırın. Yaklaşık 20 dakika kadar ayaklarınızı bu suda bekletin. Daha sonra ayaklarınızı kurulayın ve Hindistan cevizi yağı ile iyice ovalayın. Bu yöntem ile ayak banyosundan sonra dinlenen ayaklarınızın sertleşmesini önlemiş olursunuz.

Papatya Çayı ile Ayak Banyosu Tarifi

Papatya çayı, ayaklarınızı dinlendirmekle kalmaz aynı zamanda cildinizin yenilenmesine de yardımı olur. Kaynattığınız suya 6 papatya çayı poşetini koyun ve demlenmesini bekleyin. Su ılıdıktan sonra çay poşetlerini çıkarın ve suya 1 çay bardağı tuz, 1 çay kaşığı lavanta yağı ve 3 yemek kaşığı bal koyun ve iyice karıştırın. Bu su içinde ayaklarınızı 20 dakika bekletin ve ayaklarınızı durulayın. Bu ayak banyosu sonrasında da ayaklarınızı iyice nemlendirip çorap giyerek sertleşmelerin önüne geçebilirsiniz.

Kahve ile Ayak Banyosu Tarifi

Rahatlatıcı bir ayak banyosu yapmak istiyorsanız kahve bunun için en iyi malzemelerden biridir. Kaynattığınız suya tuz, kahve ve bal ekleyin ve ılıdıktan sonra ayaklarınızı 20 dakika bu suyun içinde bekletin. Kahvenin etkisiyle ayaklarınız dinlenecek ve tüm yorgunluğunu atacaktır.

Karbonatlı Ayak Banyosu

Karbonatın ayak bakımında en önemli malzemelerden biri olduğunu bilmeyen yoktur. Özellikle ayak kokusu ya da mantar gibi sorunlar için karbonat oldukça faydalıdır. Antibakteriyel özelliği sayesinde ayaklarınızdaki terlemeyi yok eder ve ayaklarınızı dinlendirir. Yarım su bardağı pirinci kaynattığından sonra suyunu, ılık su dolu kovaya dökün ve içine birkaç damla çay ağacı yağı ve bir tutam karbonat ekleyin. Ayaklarınızı bu suda bekleterek ayak banyonuzu yapabilirsiniz.

Yoğun geçirdiğiniz günlerde bu ayak banyolarından birini tercih ederek ayaklarınızı dinlendirebilirsiniz. Daha fazla öneri ve bakım tarifi için ilgili yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir