El ve Ayak Bakımı

Evde El Peelingi Yapıyoruz! El Peelingi Nasıl Yapılır?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Ellerimiz, yaşımızı en çok belli eden yerlerden biridir. Çok kullanıldığı için en çabuk yıpranan ve dolayısıyla en fazla bakım yapılması gereken organımız olduğunu da söylemek mümkün. Zamanın etkileri, kimyasallar, soğuk ve kuru havalar gibi birçok etken ellerimizi yıpratır ve yaşlandırır. Yüzümüze ne kadar bakım yapıyorsak ellerimize de o kadar bakım yapmalıyız. El peelingi, tıpkı yüzümüze uyguladığımız peelingler gibi ölü hücrelerden arınma amacı taşır. Ellerimizdeki ölü hücrelerin kaybolması ve daha yumuşak, pürüzsüz bir cilde kavuşmak için düzenli olarak el peelingi yapmamız gerekir. Peki evde kendi yöntemlerinizle el peelingi yapmaya ne dersiniz?

Evde El Peelingi Yapıyoruz!

El peelingi için ihtiyacınız olan malzemeler; yarım limon, 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı sirke. Bir kap içinde limon suyunu, sirkeyi ve tuzu iyice karıştırın ve ellerinize sürerek ovalayın. Ellerinizin özellikle üst kısımlarını iyice bu karışımla ovaladıktan sonra ellerinizi yıkayın. Peeling sonrasında mutlaka ellerinizi iyi bir nemlendirici ile nemlendirin. Bu peelingi akşam yaptıktan sonra yoğun bir şekilde nemlendirici uygulayıp eldiven giyerek yatarsanız sabah yumuşacık ellerle uyanabilirsiniz.

Bir diğer peeling tarifi ise şöyle;

Bir kap içinde yarım çay bardağı zeytinyağı ile 1 yemek kaşığı şekeri karıştırdıktan sonra ellerinizi bu karışımla ovalayın. Şeker ölü hücreleri söküp atarken zeytinyağı da ellerinizi yumuşatır. Bu uygulamadan sonra da ellerinizi yıkayıp nemlendirebilirsiniz. Elleriniz çok fazla yıpranmışsa bu karışıma süt de ekleyebilirsiniz. Çünkü süt hücre yenileyici özelliğe sahiptir.

Özellikle 25 yaş üzerindeki kişilerin haftada en az bir kere olmak üzere el peelingi yapması faydalıdır. Peeling yapmadan önce tırnaklarınızı ojeden arındırmalı ve ellerinizin temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Tuz ya da şeker peeling özellikli olduğu için ellerinizi ölü deriden arındırır. Ancak bu karışımları uygularken yavaş ve zarif hareketlerle uygulamanızda fayda var. Eller her ne kadar yüz kadar hassas olmasa da şeker ve tuzun çizici etkisi ile kolayca yıpranabilir. Hafif masajlar şeklinde uygulamanız çok daha doğru olacaktır. Düzenli olarak haftada 1 ya da 2 kez el peelingi uyguladığınızda ellerinizin çok daha bakımlı görünmesini sağlayabilirsiniz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir