Tırnak Bakımı

Tırnaktaki Beyaz Lekeler Nasıl Gider?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Birçok insanın tırnaklarının üzerinde beyaz lekeler bulunur. Bu lekeler çeşitli sebeplerle oluşabilir. Yetersiz gıda alımı ve vitamin eksikliği gibi durumlar tırnak lekelenmelerine sebebiyet verebilir. Eğer sizde de beyaz lekeler varsa ve tırnaklarınızın bu görünümünden hoşnut değilseniz sizin için beyaz lekelerin çözümünü araştırdık.

Tırnaktaki Beyaz Lekeler Neden Oluşur?

Düzensiz besleniyorsanız ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri içeren besinler tüketmiyorsanız sizin de tırnaklarınızda beyaz lekeler oluşabilir. Kimi insanda tek bir tırnakta küçük bir leke olarak ortaya çıkarken kimilerinde daha büyük ve çok oluşur. Küçük lekelerin günden güne büyümesi de söz konusudur. Bu lekeler oluşmuşsa büyümemesi için çinko içerikli besinler tüketmelisiniz. Özellikle çinko eksikliği bu lekelerin oluşmasına neden olur. Çinko bakımından zengin olan lahana, ciğer, kuruyemişler, peynir ve yumurta gibi besinleri tüketerek bu lekelerin önüne geçebilirsiniz. Bunun yanı sıra doktorunuza danışarak çinko takviyesi de alabilirsiniz.

Tırnak lekelerinin tek nedeni çinko eksikliği değildir. Birçok tırnak lekesinin sebebi de tiroid bezi rahatsızlıklarıdır. Eğer tiroid hastalığınız yoksa bir uzmana danışarak kontrol ettirmenizde fayda var. Kan seviyesi düşüklüğü de bu lekelerin oluşmasına neden olabilir.

Peki bu lekeler nasıl gider?

Çinko içeren besinleri, beslenme düzeninize katarak bu lekelerin önüne geçebilirsiniz. Çinko eksikliğiniz yoksa magnezyum ya da selenyum gibi mineralleri de almanız gerekebilir. Düzenli yemek yemek, şok diyetlerden kaçınmak bu lekeler için çözüm olabilir.

Eğer son zamanlarda bir ilaç kullanmaya başladıysanız ve leke oluşmaya başlamışsa tırnaklarınızdaki lekelerin sebebi kullandığınız ilaç da olabilir. Doktorunuza danışarak bunun önüne geçebilirsiniz.

Tırnaktaki beyaz lekeleri dış müdahalelerle gidermek mümkün değildir. İçten tedavi uygulayarak bu lekeleri yok edebilirsiniz. Bu açıdan çeşitli tırnak bakımları uygulayarak beyaz lekelerden kurtulmaya çalışmanızın hiçbir yararı yoktur. Beslenme düzeninizi gözden geçirebilir, tüketmediğiniz sağlıklı besinleri tüketmeye başlayabilir, doktorunuza danışarak takviye vitaminler alabilir ve sağlıksız diyetler yapmaktan kaçınabilirsiniz. Tüm bu düzenlemelerle de beyaz lekeler yok olmuyorsa mutlaka ama mutlaka bir sağlık taramasından geçmelisiniz. Vitamin eksikliğine bağlı lekeler değilse başka bir hastalıktan kaynaklanması ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir