Tırnak Bakımı

Tırnak Sararması Nedir? Evde Tırnak Sararması Tedavisi

tarafından tarihinde yayınlandı.

Bakımlı ellere ve tırnaklara sahip olmak birçok kişinin hayalidir. Ancak çeşitli sebeplerle bu bakımlı ellerden biraz uzaklaşabiliriz. Tırnak sararması da bu sorunlardan biridir. Birçok farklı sebepten ortaya çıkabilen tırnak sararması sorunu, kötü bir görüntüye sebebiyet verebilir.

Peki tırnak sararmasının sebepleri nelerdir ve nasıl yok edilir?

Tırnak sararmasının en yaygın sebebi bakımsız kalmasıdır. Eğer çok sık oje uyguluyor ve ojenin uzun süre tırnaklarınızda kalmasına sebep oluyorsanız ojenizi çıkarttığınızda tırnaklarınızın sarı bir renk aldığını görebilirsiniz. Çünkü uzun süre kalan oje tırnaklarınızın nefes almasını engeller ve sararmasına sebep olur. Ojenin yanı sıra ev temizlik ürünleri gibi çeşitli kimyasallara maruz kalıyorsanız da tırnaklarınız sararabilir. Bu dış etkenlerin yanı sıra bazı tırnak sararması sorunları da akciğer hastalıkları, sigara tüketimi, sağlıksız beslenme, mantar enfeksiyonu gibi sebeplerle de ortaya çıkabilir. Evde uygulayabileceğiniz doğal tariflerle tırnak sararması sorunundan kurtulabilirsiniz. Eğer uyguladığınız yöntemler sonuç vermiyorsa doktorunuza başvurarak altında yatan nedeni ortaya çıkarmalısınız.

Tırnak Sararması Çözümü

Bir kap içerisinde bir limonu sıkın ve daha sonra yaklaşık 15-20 dakika kadar tırnaklarınızı bu kabın içerisinde bekletin. Tırnaklarınız yumuşadıktan sonra bir törpü yardımıyla tırnağınızın üst katmanını nazikçe kazıyın. Bu şekilde sararan kısım kaybolacak ve beyaz tırnağınız ortaya çıkacaktır. Daha sonra ellerinizi durulayıp tırnak nemlendiricinizi uygulayabilirsiniz.

Bir kap içerisinde bir tatlı kaşığı yoğurt ve bir tatlı kaşığı karbonatı karıştırdıktan sonra bu karışımla tırnaklarınızı ovalayarak da tırnaklarınızdaki sarılıktan kurtulabilirsiniz. Karbonat tırnakları beyazlatmak için kullanılan en ideal malzemelerden biridir.

Uzun vadede tırnak sararmasının önüne geçmek için ucuz ojeler kullanmamalısınız. Kaliteli ojeleri ise uzun süre tırnağınızda tutmamalısınız. Evde geçirdiğiniz günlerde tırnaklarınız temizleyerek nefes almasını sağlamanızda fayda var. Bunun yanı içeriğinde E vitamini bulunan tırnak besleyici kremler kullanarak da tırnak sararmasının önüne geçebilirsiniz. Kullandığınız asetonlar da tırnaklarınıza zarar veriyor olabilir. İçeriğinde kimyasal bulunan, parfüm kokulu asetonlar yerine içeriğinde daha çok tırnağınızı besleyecek malzemeler bulunan asetonları tercih edin. Oje sürmeden önce tırnağınızı koruyacak baz ojeler de kullanabilirsiniz. Bu şekilde ojenin etkilerine karşı tırnaklarınızı korumuş olursunuz.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir