El ve Ayak Bakımı

Tırnak Mantarını Yok Etmenin En Pratik ve Doğal Yolu

tarafından tarihinde yayınlandı.

Birçok kişide oluşan ve can sıkıcı bir durum olan tırnak mantarı, farklı sebeplerle ortaya çıkabilir. Ayakkabı paylaşımı yapmak, spor salonu ya da havuzlarda çıplak ayakla yürümek, ıslak çorap giymek gibi bazı sebeplerle sizde de tırnak mantarı oluşabilir. Tırnaklarda sertleşme, kalınlaşma, tırnak renginin değişmesi gibi belirtilerle ortaya çıkan tırnak mantarından kurtulmak aslında zor değil. Kimyasallara başvurmadan evde kendi yöntemlerinizle tırnak mantarından kurtulun.

Elbette tırnak mantarınız çok fazla ilerlemişse ve doğal yöntemlerle geçemeyecek boyuttaysa bir uzmana danışmanızda fayda var. Tırnak mantarınız başlangıç aşamasındaysa doğal ve pratik yöntemlerle kurtulmanız mümkündür. Ancak tıpkı diğer doğal yöntemlerde olduğu gibi bu yöntemi de düzenli olarak uygulamanızda fayda var. Tek seferde değil uzun vadede sonuç alınabilecek bir yöntem olduğunu unutmayın.

Evde Tırnak Mantarı Tedavisi

İşte tırnak mantarını yok etmek için kullanabileceğiniz en doğal ve en pratik tedavi 🙂

Bu pratik çözüm için ihtiyacınız olan malzemeler;

  • 3 fincan antiseptik ağız gargarası
  • 3 fincan elma sirkesi
  • Temiz bir havlu
  • Çay ağacı yağı
  • Zeytinyağı
  • Kekik yağı

Ayaklarınızın sığabileceği geniş bir kap içerisinde 3 fincan antiseptik ağız gargarası ve 3 fincan elma sirkesini iyice karıştırın. Daha sonra tırnak mantarının oluştuğu ayağınızı ya da ayaklarınızı kabın içerisinde 30 dakika kadar bekletin. Daha sonra ayaklarınızı bu karışımdan çıkararak temiz bir havlu ile iyice kurulayın. Havlunun kullanılmamış ve temiz olduğuna emin olun. Bu aşamadan sonra bir şişe içerisinde bir miktar çay ağacı yağı, zeytinyağı ve kekik yağını iyice karıştırın ve bu karışımı mantarın oluştuğu tırnağınıza birkaç damla şeklinde uygulayın. 15 dakika kadar yağların tırnağınıza iyice etki etmesini beklemelisiniz. 15 dakika geçtikten sonra bir diş fırçası kullanarak tırnağınızı hafifçe ovun. Diş fırçası yerine lif ya da bulaşık süngeri de kullanabilirsiniz.

Kullandığınız bu gereçlerin kullanılmamış olmasına dikkat etmelisiniz. Bu aşamada hırpalayarak veya sert hareketlerle yapmamaya özen gösterin. Bu işlemi günde en az 1 kere yaparsanız bir ya da iki hafta sonunda tırnak mantarınızın yok olduğunu görebilirsiniz. Yalnızca düzenli uyguladığınızda sonuç alabileceğinizi unutmayın. Bu yöntemi uygulamaya devam ederken de gün içinde ayaklarınızı mikroplardan korumaya da özen göstermenizde fayda var.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir