El ve Ayak Bakımı

Bakımlı Eller İçin En Pratik Öneriler

tarafından tarihinde yayınlandı.

Vücudumuzda en çok bakım gerektiren yerimiz hiç kuşkusuz ellerimizdir. En çok kullandığımız organımız olmasının yanı sıra birçok maddeye maruz kalır. Bu açıdan ellerimize düzenli olarak bakım yaparak yumuşak, pürüzsüz ve bakımlı ellere sahip olabiliriz. Bakım dendiğinde birçok kişi zahmetli işlemler olduğunu düşünse da yapabileceğiniz pratik işlemlerle elinizin bakımını sağlayabilirsiniz.

İşte el bakımı için öneriler.

  • Özellikle ev işleri ellerimizin yıpranmasına sebep olur. Çok sıcak, çok soğuk suya temas eden eller, deterjanlar, temizlik ürünleri gibi diğer kimyasallarla da birlikte sertleşir ve yıpranır Bunun için yapabileceğiniz pratik işlemlerden biri1 litre kaynamış su içerisine 1 tutam ısırgan otu atmak ve ılıdıktan sonra ellerinizi bu su ile yıkamaktır.
  • Yemek yaparken soyduğunuz salatalıkların kabuklarını atmak yerine ellerinizi bu kabuklar ile ovarsanız ellerinizi yumuşacık olabilir.
  • Küçük bir cezve içerisinde 2 kaşık tatlı bademyağı ve 1 tatlı kaşığı kakao yağını ısıtın. Ilıdıktan sonra ise ellerinizin çatlamış bölgelerinize masaj yaparak sürün. Bu çatlak ve sert kısımların onarılmasını sağlar.
  • Bir kap içerisine kaynamış su, papatya yağı ve gül sayı koyun. Bu suyun içerisinde ellerinizi yarım saat beklettikten sonra kurulayıp nemlendirici sürebilirsiniz. Ellerinizin hiç olmadığı kadar yumuşadığına şahit olabilirsiniz.
  • Bir kap içerisinde 1 tatlı kaşığı balı ısıtın. Daha sonra üstüne 2 yemek kaşığı susam yağı, 1 yemek kaşığı gliserin ve 1 yemek kaşığı bademyağını krem kıvamı alana dek karıştırın. Daha sonra bir kavanozun içine koyabilirsiniz. Bu karışımı her gece yatmadan hemen önce ellerinize sürün ve bir eldiven geçirin. Sabah uyandığınızda ellerinizin yumuşacık ve pürüzsüz olduğunu görebilirsiniz.
  • Bu kremin yanı sıra ellerinize bolca vazelin sürdükten sonra eldiven giyip yatarsanız da ellerinizin çatlaklardan arındığını görebilirsiniz. Sabah vazelini ellerinizden arındırmak için ılık su ile yıkamalısınız.
  • Evde temizlik maddelerini kullanırken ellerinize temas etmemesi için mutlaka eldiven kullanın.
  • Ellerinizi her yıkamadan sonra mutlaka iyice kurulamaya özen gösterin. Çünkü kurumamış ellerde bakteri oluşumu daha hızlıdır.
  • İşlerinizi bitirdikten sonra kuruladığınız ellerinize nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir