El ve Ayak Bakımı

Pürüzsüz Bir Ten İçin Parafin İle El ve Ayak Bakımı

tarafından tarihinde yayınlandı.

El ve ayaklarda oluşan çatlaklar ve kuruluk birçok kişi için önemli bir sorundur. Ellerinizin ve ayaklarınızın yumuşak ve pürüzsüz olması için çeşitli yöntemlere başvuruyorsanız parafin el ve ayak bakımı aradığınız çare olabilir. Birçok güzellik merkezinde yapılan bu yöntem manikür ve pedikür sonrasında yapılan bir bakımdır. Yumuşak bir tene sahip olmak için parafin bakımı deneyebilirsiniz. İşte parafin el ve ayak bakımı ile ilgili birkaç bilgi.

Parafin Nedir? Nasıl Uygulanır?

Tarihi Roma İmparatorluğu’na dayanan bu yöntem birçok hastanede uygulanan bir tedavi yöntemi olarak bilinir. Parafin mumu, yalnızca cildi pürüzsüzleştirmek için değil aynı zamanda cilt ve eklem tedavileri, ortopedik bozukluklar için de kullanılıyor. 125 derecede ısıtılarak eritilen parafin mumu, ılıdıktan sonra el ve ayaklara uygulanır. Parafin uygulandıktan sonra el ve ayaklarınızı bir havlu ile sardıktan sonra yaklaşık 20 dakika bekletmelisiniz. Isının daha iyi hapsolmasını sağlamak için ellerinizi ve ayaklarınızı muma daldırdıktan sonra streç film ile sarabilir ya da naylon eldiven takabilirsiniz. Eldivenden sonra bir de havlu sararsanız çok daha iyi bir sonuç alabilirsiniz.

Bu sürenin ardından kuruyan mumu çıkarttığınızda teninizin yumuşacık olduğunu görebilirsiniz. Eğer elleriniz ve ayaklarınız çok fazla çatlamışsa parafine birkaç defa daldırarak mumum birkaç katman oluşturmasını da sağlayabilirsiniz. Bu yöntem genellikle manikür ve pedikürden sonra son işlem olarak uygulanır. Dilerseniz parafin bakımından sonra masaj ya da peeling de yapabilirsiniz. Parafin el ve ayak bakımı yaklaşık 1 hafta kadar etkisini gösterir. Özellikle kış aylarında el ve ayaklarınız çok fazla kuruyor ve çatlıyorsa haftada bir parafin bakımı yaptırarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Güzellik merkezlerinin yanı sıra kendi imkanlarınızla da kolaylıkla parafin el ve ayak bakımı yapabilirsiniz.

Parafinin Diğer Faydaları

Parafin mumu yalnızca el ve ayak bakımı için kullanılmıyor. Sedef, egzama gibi cilt hastalıklarında, sert eklemlerde, spor yaralanmalarında, tenisçi dirseği gibi hastalıklarda da parafin mumu kullanılabilir. Erimiş mum, cildi nemlendirirken aynı zamanda kan dolaşımını arttırır ve dinlenme sağlar. Sinir uçlarını rahatlattığı için vücutta ağrı kesici etkisi yapar.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir