El ve Ayak Bakımı

Kuruyan Tırnaklar İçin 4 Bakım Maskesi

tarafından tarihinde yayınlandı.

Tırnaklarınız çok çabuk kırılıyor ise kuruluk sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Elleriniz sürekli suya veya kimyasal maddelere maruz kalıyorsa tırnaklarınız nemini kaybeder. Nemini kaybeden tırnaklar kuruduğu için kırılmalara müsait hale gelir. Kurumuş tırnaklarınız incelip zayıfladığı için ikiye ayrılabilir, kırılabilir ve üstü pürüzlü hale gelir.

Tırnak Bakımı Maske Tarifleri

Temizlik maddelerinin yanı sıra uzun süre ojeye maruz kalan tırnaklar da nemini kaybedebilir. Tırnaklarınızı düzenli olarak nemlendirmeli ve dinlendirmelisiniz. Tırnağınızın nem düzeyine zarar vermemek amacıyla tırnak bakımı yapabilir ve güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Peki tırnaklarınızı nemlendirmek için neler yapabilirsiniz?

Zeytinyağı Banyosu

Bir cezve içerisine yarım çay bardağı zeytinyağı dökün ve kısık ateşte birkaç dakika ısınmasını bekleyin. Daha sonra bu ısınmış zeytinyağını başka bir kaba koyun ve ılıdıktan sonra tırnaklarınızı yağın içine daldırın. Yaklaşık 20 dakika tırnaklarınızı yağın içinde bekletin.

Daha sonra tırnaklarınızı kağıt havlu yardımıyla silebilirsiniz. Bu bakımı haftada 1 yaparak tırnaklarınızın daha nemli hale kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Tırnaklarınıza Gece Bakımı

Vazelin ya da nemlendirici losyon kullanarak tırnaklarınızın her birine masaj yapın. Bolca kullanın ki tırnaklarınız iyice nemlensin. Daha sonra kremli ellerinize pamuklu eldiven geçirin. Eldiven yerine pamuklu çorap da tercih edebilirsiniz. Gece boyu bu şekilde kalmasını sağlayın. Sabah uyandığınızda tırnaklarınızın nemini tekrar kazandığını görebilirsiniz. Bu gece bakımını haftada bir kere yaparak tırnaklarınızın kırılmasını ve sertleşmesini önleyebilirsiniz.

Tırnaklar İçin Nemlendirici Maske

Bir kap içinde hafifçe ısıttığınız Hindistan cevizi yağına birkaç damla limon damlattıktan sonra tırnaklarınızı bu karışımla ovun. Yağ ile tırnaklarınızı ovarken masaj yaparsanız kan dolaşımını da hızlandırır ve böylece tırnaklarınızın daha güçlü olmasını sağlarsanız. Bu maskenin içindeki limon suyu tırnaklarını güçlendirir. Hindistan cevizi ise onarır, besler ve nemlendirir. Bu maskeyi düzenli olarak yaptığınızda kuru tırnaklardan kurtulabilirsiniz.

Elma Sirkesi İle Tırnak Bakımı

Elma sirkesinin içinde bulunan demir, magnezyum, potasyum ve kalsiyum tırnaklarınızın ihtiyaç duyduğu bakımı sağlar. Bir kap içerisinde elma sirkesi ve suyu karıştırdıktan sonra tırnaklarınızı bu suyun içinde 15-20 dakika kadar beklettikten sonra ellerinizi kurulayabilirsiniz. Bu şekilde tırnaklarınız güçlenir, yumuşar ve kırılmalara karşı kuvvetlenmiş olur.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir