El ve Ayak Bakımı

Kış Aylarında El ve Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı?

tarafından tarihinde yayınlandı.

El ve tırnaklar en çok bakım isteyen yerlerden biridir. Özellikle kış aylarında bu durum çok daha fazla kendini gösterir. Soğuk ve sert havalarda tırnak ve ellerde kuruma, çatlak, tahriş ve hatta yaralara sebep olabilir. Birkaç pratik yöntem kullanarak kış aylarında ellerinizin yumuşacık ve tırnaklarınızın sapasağlam olmasını sağlayabilirsiniz.

İşte kışın el ve tırnak bakımı hakkında birkaç ipucu:

Cildi nemlendirmek hemen her mevsimde gereklidir. Elleriniz kurumasa bile düzenli olarak nemlendirici kullanmalısınız. Hem tırnaklarınızı hem de cildinizi besleyen bir nemlendirici tercih ederek kış aylarının olumsuz etkilerinden korunabilirsiniz. Elbette vücudu yalnızca dıştan nemlendirmek yetmez. Kışın da bol bol su içmeli ve dengeli beslenmelisiniz. Sebze ve meyve tüketerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sıvıyı sağlamalısınız.

Kış aylarında en çok evde vakit geçiririz. Ancak evin kuru havası da el ve tırnaklarınızı olumsuz şekilde etkiler. Özellikle kaloriferlerin etkisiyle evin havasında bir kuruluk oluşur. Bu açıdan nemlendirici bir cihaz kullanabilir ya da peteklerinizin çevresinde su bulundurabilirsiniz.

Kış mevsiminde elleriniz ve tırnaklarınız 10 kat daha hassas olur. Bu açıdan çok daha nazik davranmanız gerekilir. Örneğin bulaşık yıkarken mutlaka eldiven kullanmalı ve kimyasallardan korunmalısınız. Ellerin sık sık su içinde olması tırnaklarınızın zayıflamasına ve çabuk kırılmasına neden olur. Bu açıdan eldiven kullanmak yerinde olacaktır. Dışarı çıkarken de soğuk ve sert havalardan korunmak için eldiven giymenizde fayda var.

Tercih ettiğiniz el ve tırnak kremlerinin içeriğinde E, K, B, C ve A vitaminlerinin bulunup bulunmadığına dikkat etmelisiniz. Bu vitaminler ellerinizin çok daha pürüzsüz ve tırnaklarınızın daha güçlü olmasına yardımcı olur. Düzenli olarak 2 haftada bir el peelingi yaparak ölü derilerden kurtulabilir ve ellerinizin çok daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak kış aylarında çok fazla sert partiküllü peelingler kullanmamanızda fayda var. Bunun yerine doğal malzemeler tercih edebilirsiniz. Örneğin türk kahvesi içtikten sonra telvesiyle ellerinizi ovalayarak doğal peeling yapabilirsiniz. Esmer şeker ve bal karışımı da harika bir peeling yöntemidir. Peeling yaptıktan sonra ellerinizi yoğun bir şekilde nemlendirmeniz gerektiğini de unutmayın.


Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir