Saç bakımı

Sarımsaklı Şampuanın Saça Faydaları Nelerdir?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Büyüklerimizden defalarca sarımsağın saça iyi geldiğini duymuşuzdur. Son yıllarda sarımsaklı şampuanların bu kadar revaçta olması da sanırım bu durumu kanıtlıyor. Peki sarımsağın saça gerçekten faydası var mı?  Bu yazımızda bundan detaylı olarak bahsedeceğiz.

Sarımsağın Saça Faydaları

Sarımsaklı şampuanların saça faydalarından bahsetmeden önce bu şampuanların ana maddesi sarımsağın saça faydalarından bahsederek başlamak daha mantıklı olacak.Sarımsağın saça faydalarından en önemlileri; saça parlaklık vermesi ve kalınlaştırması yani hacim katmasıdır.Eğer saçlarınız boyadan veya benzeri sebeplerden dolayı yıpranmışsa sarımsak bunun için mükemmel bir besleyicidir.

Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar sarımsağın saç çıkarttığını defalarca duymuştur. Ancak bu yönde çok az bilimsel deney yapılmıştır. Umudunuzu kırmak istemem ancak eğer saçlarınız genetik sebeplerle dökülüyorsa sarımsak kullanarak dökülen saçlarınızı çıkartmaya çalışmak maalesef zaman kaybı olacaktır. Ancak diğer sebeplerden dolayı dökülen saçları çıkartma konusunda gerçekten başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

sarımsak saça faydaları

Örnek vermem gerekirse; Saç derinizde bulunan bakteri ve benzeri şeylerden dolayı bir dökülme yaşanıyorsa , sarımsağın içeriğinde bulunan antibiyotikten dolayı bu bakteriler ölür ve deri tekrar sağlıklı haline kavuşarak saç dökülmesi durur.Böylece dökülen saçlar tekrar çıkmaya başlar. Zaten genetik dökülme dışında yaşanan saç dökülmelerinin %100 çözümü bulunmaktadır. Sorun bellidir ve sorunu ortadan kaldırıp saçlarınızın ve saç derinizin sağlıklı ve normal formuna dönmesi zor olmayan bir işlemdir. Maalesef genetik dökülmenin ise henüz önüne geçilememiştir.

Sarımsaklı Şampuanın Saça Faydaları

Sarımsaklı şampuanların saça faydaları aslında sarımsağın faydalarından çok da farklı değildir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta aldığınız şampuanın gerçekten doğal sarımsaktan yapılmış olduğuna emin olmanızdır. Çünkü maalesef bazı markalar sarımsaklı şampuan adı altında sadece sarımsak esansı ekleyerek satış yapıyor. Bu tarz bir şampuan kullandığınızda verim beklemek pek doğru olmayacaktır.

Bana soracak olursanız kimyasal içeriklerden oluşan şampuanları kullanmak yerine doğal ve bitkisel ürünlere yönelmek en doğru seçim olacaktır. Saçınız için kullanabileceğiniz sağlıklı ürünler arıyorsanız size iki önerim olacak. Bunlardan birincisi tabi ki sarımsaklı şampuan, diğeri ise zeytinyağı sabunudur. Zeytinyağı sabununun sarımsaklı şampuandan farkı cildi ve saç derisini beslemesi ve temizlemesidir. Bu açıdan gerçekten çok faydalıdır. Bu konuda bilgi almak isterseniz zeytinyağı sabununun faydaları isimli yazımıza göz atmanızı öneririm.

Sarımsağın saça faydaları ile ilgili yazdıklarımı özetlemem gerekirse;

  • Genetik saç dökülmeniz yoksa sarımsaktan ve sarımsaklı şampuanlardan çözüm bekleyebilirsiniz.
  • Saçlarınız çeşitli işlemler sonrası yıpranmış,kırılmış ve yanmış ise sarımsaklı şampuanlar kullanarak tedavi edebilirsiniz.
  • Saçlarınız mat görünüyorsa ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa, sarımsaklı şampuan kullanarak saçlarınızın daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

5 Yorum var

    Yorum yapın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir